Brent petrol 4 yılın en düşüğüne ilerliyor

Brent petrolün varil fiyatı, Suudi Arabistan`ın fiyatlarda değişikliğe gitmesinin ardından 83 dolar sınırına kadar geriledi.

Brent petrol 4 yılın en düşüğüne ilerliyor
Brent türü ham petrolün varil fiyatı, Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) sürpriz bir şekilde teşvikleri artırma kararının ardından dolara talebin yükselmesiyle düşüşe geçmiş ve önceki 85,77 dolardan başladığı günü 84,16 dolardan tamamlamıştı. Dün ise Suudi Arabistan’ın fiyatlarda değişikliğe gittiğini bildirmesinin ardından düşüşü ivme kazanan Brent petrolün varil fiyatı, 84 doların altına inerek 83,09 dolarla 16 Ekim’den bu yana en düşük seviyesini gördü.
 
UZMANLARIN BEKLENTİSİ
 
Analistler, Suudi Arabistan’ın rekabeti artırmak amacıyla ABD’nin ardından diğer büyük bölgelerde de fiyatları düşürebileceğini belirterek, bu durumda Brent petrolün varil fiyatındaki gerilemenin devam edebileceğini dile getiriyor. Brent petrolün varil fiyatı için son 4 yılın en düşük seviyesi olan 82,90 doların kuvvetli destek olduğunu kaydeden analistler, bu seviyenin altına inilmesi durumunda sırasıyla 82,4 ve 78,90 desteklerinin gündeme gelebileceğine işaret ediyor.
 
PAZAR PAYINI ARTIRMA ÇABASI
 
Batı Teksas türü ham petrolün (WTI) varil fiyatı da önceki günkü gerilemesini dün de devam ettirdi. WTI’nın varil fiyatı, 77,22 dolara gerileyerek, yaklaşık 3 yılın en düşük seviyesini gördü. Uzmanlar, WTI’nın varil fiyatında 77,40 desteğinin kırılması durumunda satış baskısının artabileceğini ve 75,10 seviyesinin destek olarak takip edileceğini vurguluyor. Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı konumunda bulunan Suudi Arabistan’ın petrol fiyatlarını Asya için artırırken ABD için düşürmesi, ülkenin ABD’de pazar payını artırma çabası olarak nitelendiriliyor.
 
TÜKETİCİ İÇİN AVANTAJ
 
Analistler, Suudi Arabistan’ın fiyat ayarlamalarıyla ABD’deki kaya gazı üretimiyle rekabeti denediğini belirtiyor. Söz konusu kararı tüketiciler açısından olumlu bulan analistler, ancak düşen enerji fiyatlarının birçok Amerikan enerji şirketinin kar marjlarını azaltacağına dikkati çekiyor.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X