Brezilya’da yolsuzluk skandalı

Brezilya’da kamuya ait petrol şirketi Petrobras’taki yolsuzluk skandalında, iktidar partisinden Senatör Amaral ve milyarder işadamı Esteves gözaltına alındı.

Brezilya’da yolsuzluk skandalı

Brezilya’da kamuya ait petrol şirketi Petrobras’taki yolsuzluk skandalında, Senatör Delcidio do Amaral ve ülkenin en zengin iş adamlarından Andre Esteves gözaltına alındı.

Anayasa Mahkemesinden bir yetkili, iktidardaki İşçi Partisi’nden Senatör Amaral’ın skandal ile ilgili soruşturmayı engellediği gerekçesiyle çarşamba günü gözaltına alındığını açıkladı.

Serveti 2,5 milyar doları bulan, Grupo BTG Pactual yatırım bankasının yönetim kurulu başkanı Esteves’in de aynı gerekçeyle gözaltına alındığı bildirildi.

Amaral, soruşturma kapsamında gözaltına alınan ilk parlamento üyesi oldu. Brezilya yasalarına göre, Anayasa Mahkemesi onaylamadan meclis üyeleri veya üst düzey hükümet üyeleri hakkında soruşturma açılamıyor. Bu kişilere yönelik cezai soruşturmalar ve yargılamaların da Anayasa Mahkemesinin onayından geçmesi gerekiyor.

Ülkenin en büyük petrol şirketi olan Petrobras’taki yolsuzluk iddialarıyla ilgili mart ayında soruşturma başlatılmıştı. Soruşturma kapsamında aralarında şirketin üst düzey yöneticileri, iki eski milletvekili ve ünlü iş adamlarının bulunduğu 100’den fazla kişi gözaltına alınmıştı. Petrobras’ın eski genel müdürü Paulo Roberto Costa, 7,5 yıl hapse mahkum edilmişti.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X