BTO Başkanı Dr. Kadir Binbaş’tan dikkat çeken açıklama! “Sağlık Bakanlığı’na ayrılan bütçe yetersiz”

Türk Tabipleri Birliği’ne (TTB) bağlı Bursa Tabip Odası’nın yeni yönetim kurulu üyeleri, göreve başlamalarının ardından basın mensuplarıyla tanışma kahvaltısı düzenledi. BTO Başkanı Dr. Kadir Binbaş, “Sağlık Bakanlığı’na ayrılan bütçenin yetersiz olduğunu ve bu kaynağın dağıtımında ciddi sıkıntılar yaşandığını da vurguladı. Binbaş, “Sağlık Bakanlığı’na hazineden ayrılan parada oldukça düşük. Bu kaynağın dağılımda da ciddi sıkıntılar var. Sağlık Bakanlığı’nın bütçesi yetersiz bununla birlikte de hastanelere kaynağın yüzde 11’ini ayırıyorlar” ifadelerini kullandı.

BTO Başkanı Dr. Kadir Binbaş’tan dikkat çeken açıklama! “Sağlık Bakanlığı’na ayrılan bütçe yetersiz”

Bircan ÖRSEL 

Kurgu: Dilek ÖZYER

Bursa Tabip Odası’nda yapılan seçimlerde, Çağdaş Hekimler Grubu adına Dr. Kadir Binbaş ipi göğüsleyerek başkan seçildi. Görevi devralan yeni yönetim de gazetecilerle bir araya gelerek, önümüzdeki dönemde gerçekleştirmeyi planladıkları projeler hakkında bilgiler verdi.

Tabipler Lokali’nde düzenlenen programda yönetim kurulu üyeleri Dr. Muhsin Güllü, Dr. Ferda Firdin, Dr. Deniz Alpan Dinçer, Dr. Kenan Ergus yer aldı.“BİRİNCİ BASAMAĞIN GÜÇLENDİRİLMESİ GEREKİYOR”

BTO Başkanı Dr. Kadir Binbaş sağlık sistemindeki sorunlara dikkat çekerek doktora sayısındaki artışın altını çizdi.

2022 yılından önce sağlık hizmetlerine erişimde ciddi adaletsizlikler olduğunu belirten Binbaş, “Geçmişte vatandaşlar ya gönüllü yada muayene üzerinden cepten ödeme yapmak zorunda kalıyorlardır. Bu noktada hekime ulaşmakta zorluk çekiyorlardır. Sağlıkta Reform adı altında değişiklik başlandı. Bunlardan bir tanesi de vatandaşlar aile hekiminde muayene olduktan sonra diğer bölümlere sevk edilecekti. Ancak aile hekimi sisteminde sıkıntılar olduğundan doları ikinci ve üçüncü basamağa geçilemiyor” dedi.

“SAĞLIK BAKANLIĞI’NA AYRILAN BÜTÇE YETERSİZ”

Dr. Binbaş, Sağlık Bakanlığı’na ayrılan bütçenin yetersiz olduğunu ve bu kaynağın dağıtımında ciddi sıkıntılar yaşandığını da vurguladı. Binbaş, “Sağlık Bakanlığı’na hazineden ayrılan parada oldukça düşük. Bu kaynağın dağılımda da ciddi sıkıntılar var. Sağlık Bakanlığı’nın bütçesi yetersiz bununla birlikte de hastanelere kaynağın yüzde 11’ini ayırıyorlar” ifadelerini kullandı.

“ÇÖZÜM İÇİN NE BÜTÇE YETECEK NE DE HEKİMLER YETECEKTİR”

Randevu sürelerinin aylar sonrasına verilmesine ilişkinde değerlendirmelerde bulunan Kadir Binbaş, “ Randevu sistemine baktığımızda ise 5 dakika tedavi ile kimse iyileşmeyecektir. Aylar sonrasına randevu veriliyor. Aynı doktora randevu alıp gitmek zorlaşıyor böylelikle tedavide aksıyor. Sağlık sisteminde ciddi sıkıntılara maruz kalınılıyor. Hekimimizin yaşadığı da inanılmaz bir iş yükü ve bu tıkanıklığın hekimden dolayı olduğu düşünülerek hekime şiddet uygulanıyor. Bu sorunların çözümüne ne bütçe yetecektir nede hekimler yetecektir” açıklamasında bulundu.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X