BTSO arabulucu olacak

BTSO Başkanı Burkay, “Odamızın da destekleriyle kurulması planlanan Arabuluculuk Merkezi, üyelerimizin hukuki uyuşmazlıklarında yaşadıkları problemleri ortadan kaldıracak” dedi.

BTSO arabulucu olacak

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), bir ilke daha imza atmaya hazırlanıyor. Oda, iş hayatında yaşanan hukuki problemlerin mahkemeye taşınmadan ortadan kaldırılması amacıyla geliştirilen ‘Arabuluculuk Merkezi’ne ev sahipliği yapacak.

Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığı, Bursa’yı Arabuluculuk Merkezi kurulması için pilot il olarak seçti. Avrupa Birliği (AB) Fonu’ndan da 2,5 milyon Euro’ya varan desteklerin sağlandığı projeye ilişkin, BTSO Altıparmak Hizmet Binası’nda istişare toplantısı düzenlendi. Toplantıya, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, BTSO Meclis Başkanı Remzi Topuk, Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar, Bursa Cumhuriyet Başsavcısı Abdülkadir Şahin, Bursa Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Turan Aslan, hâkim ve savcılar ile işadamları katıldı.

SORUN HIZLI ÇÖZÜLECEK

İbrahim Burkay, iş hayatında yaşanan hukuki sorunların zaman ve itibar kayıplarına neden olduğunu belirterek, arabuluculuğun sorunların ortadan kaldırılması noktasında önemli bir fırsat olacağını ifade etti. Arabuluculuğun ahilik kültüründen geldiğini dile getiren Burkay, “Odamızın da destekleriyle Bursa’da kurulması planlanan Arabuluculuk Merkezi, üyelerimizin hukuki uyuşmazlıklarında yaşadıkları problemleri ortadan kaldıracak. Hukukçu arabulucular, tarafları dinleyerek, müzakereye teşvik edecek. Bu sayede iş dünyası, dava yoluna gitmeden sorunlarını çözebilecek” dedi.

HERKESİN SAHİPLENMESİ LAZIM

İbrahim Burkay, Bursa’nın Arabuluculuk Merkezi için pilot bölge seçilmesinin önemli bir adım olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti: “Bursa, uluslararası şirketlerin yoğun yatırım yaptığı bir bölge. Şirketler, tahkim ve arabulucularla anlaşma yaparak problemlerin çözülmesini istiyor. Bu merkezin kurulması için farkındalık oluşturmalıyız. Bir şeyi iyi düşünmek ve uygulamak yeterli değil. Bu projeyi toplumun sahiplenmesi lazım. Bursa iş dünyası olarak bu sürece katkı sunmak istiyoruz.”

TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK

Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar, Arabuluculuk Merkezi için BTSO’nun desteklerini önemsediklerini ifade etti. Öztatar, “Bizler, devletimizi her alanda yüceltmeyi hedefliyoruz. Firmaların en önemli problemlerinden birisi, iş hayatındaki hukuki problemlerdir. Bir denge sağlamak zorundayız. Arabuluculuk merkezleri konusunda BTSO’nun verdiği destek, Türkiye’ye örnek olacak” diye konuştu.

İŞ DÜNYASINDA HUZURU HAKİM KILACAK

Hakan Öztatar, kurulacak olan merkezin iş dünyasında huzuru hakim kılacağını ve yatırımların artmasına katkıda bulunacağını belirtti. Bursa’yı sanayi kimliği ve işçi davalarının fazlalığından dolayı pilot il olarak seçtiklerini kaydeden Öztatar, şöyle konuştu: “Bu projeye Bursa’da start veriyoruz. Arabuluculuk, önemli avantajlar sağlıyor. Örneğin İtalya’da bir davanın devlete maliyeti 27 bin Euro. Bu yüzden İtalya, trafik kazalarından kaynaklanan tazminat davaları hariç bütün hukuk davalarından önce arabuluculuğu zorunlu hale getirdi. Başarı oranı ise yüzde 50’ye ulaştı.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X