BTSO Suriyeli kozmonotu ağırladı

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Bursa sanayisine yeni bir vizyon oluşturan Gökmen Projesi kapsamında uzay, havacılık ve savunma sanayi sektöründeki firmalara yön vermeyi sürdürüyor.

BTSO Suriyeli kozmonotu ağırladı
HABERİ PAYLAŞ

Dikkat çeken çalışmalara imza atan BTSO Uzay, Havacılık ve Savunma Sanayi Konseyi, bu kez de Suriyeli kozmonot Muhammed Faris’i ağırladı. Faris, 1987 yılında uzaya giden ilk ve tek Suriyeli olmuştu. BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İlker Duran, ”Geçtiğimiz yıl Fransız astronot Patrick Baudry’i konsey üyeleriyle buluşturduk. Bu yıl da Suriyeli kozmonot sayın Muhammed Ahmet Faris’i ağırladık ve kendisinden çok değerli bilgiler aldık” dedi.

EĞİTİM MERKEZİ YOLDA

BTSO olarak 2016 yılında inşaatına başlanacak BTSO Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi hakkında da bilgiler veren Duran, ”Merkezimizin kurulması adına 1,5 yıldır hiç durmadan çalışıyoruz. Bu merkez ile gençlerimize yer çekimsiz alan ve çok farklı projeler ile uzay atmosferini yansıtmaya çalışacağız. Değerli astronotlarımızdan aldığımız bilgiler ışığında çocuklarımızın ve gençlerimizin bu sektöre küçük yaşta ilgi duyması adına merkezimizi şekillendireceğiz” diye konuştu.

UZAYA YATIRIM YAPILMALI

Uzay deneyimlerini konsey üyeleriyle paylaşan Suriyeli kozmonot Muhammed Faris ise, ”Suriye’de savaş pilotu olarak eğitim aldım. Herhangi bir insanın uzaya çıkması gerçekten çok zor. Bu kapsamda 1 yıllık bir eğitim gördüm” ifadelerini kullandı. Uzayda 13 deney yaptığını da anlatan Faris, bu deneylerin 7 tanesinin sağlık, 3 tanesinin kimyasal maddelerden farklı alışımlar üzerine olduğunu belirtti vurguladı. Türkiye’nin son yıllarda çok başarılı çalışmalara imza attığını da anlatan Faris, ”İran bir uydu gönderiyorsa, Türkiye niye göndermesin? Bizler, artık tüm bilgileri uzay araçları sayesinde öğreniyoruz. Türkiye’nin büyümesi için uzayda önemli bir güce sahip olması gerekiyor, bu yüzden uzaya yatırım yapılmalı” açıklamalarında bulundu.

ÇOCUKLARIN YETENEKLERİ KEŞFEDİLMELİ

Uzay ile ilgili olarak çocuklara küçük yaşta eğitimler verilmesi gerektiğini aktaran Faris, ”Çocuklardaki özel yetenekler keşfedilmeli, hatta çocuklar izlenip, gözlemlenmeli. Onların yeteneklerinin değerlendirilmesi lazım. İlgi ve yetenekleri geliştirilmeli. Bu kapsamdaki çalışmalarınız çok önemli. Özellikle Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi’nin çocuklar için çok yararlı olacağını düşünüyorum” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X