Bu ayakkabılar için aylarca sıra bekliyorlar

Bursa’da el yapımı ayakkabı imal eden ustanın binlerce liralık ayakkabılarını almak için yurtiçinden ve yurtdışından onlarca müşteri sıra bekliyor.

Bu ayakkabılar için aylarca sıra bekliyorlar
HABERİ PAYLAŞ

Bursa’nın son el işi ayakkabı ustalarından Cemal Öz’ün nakış nakış işlediği ayakkabılarına yurtiçi ve yurt dışından büyük talep var. Müşterilerin isteklerine göre yapılan ayakkabılar başından sonuna kadar Öz’ün elinden geçiyor. Öz’e gelen müşterilerin ise bir kısmını ayağında sorun olan vatandaşlar oluştururken, bazıları ise kendi istedikleri modelde ayakkabı yaptırmak için Öz’ün dükkanına geliyor. 100 liradan başlayan el yapımı ayakkabıların ise bazı özel müşterilerde bin lirayı bulduğu oluyor. Ancak haftada 3-4 ayakkabı yapabilen Öz’ün müşterileri, ayakkabı için aylarca sıra beklemek zorunda. Almanya, Avusturya gibi ülkelerden el yapımı ayakkabı almak için gelen bazı Avrupalılar, Öz’ü kendi ülkelerine götürmek için teklif bile yapmışlar.

1968 yılından beri, çıraklıktan bu işi yaptığını ifade eden Cemal Usta, “Ayakları büyük olanlar, tek ayağı farklı olanlar, ayağında problemi olanlar bize geliyor, biz de ayağına göre ayakkabı yapıyoruz. Bazılarına kalıp yaptırıyoruz, bazılarına ise kendi kalıplarımızı besleyerek yapıyoruz. Ayakkabıyı sıfırdan yapıyoruz. Buraya deri giriyor, ayakkabı olarak çıkıyor. Mesela yumurta topuk, ‘çarşamba modeli’, sivri burun ayakkabılardan hala vazgeçmeyen insanlar var. Onlar da piyasa da bulamayınca bize geliyorlar. Bursa da benim gibi tek tük esnaf var. Deriye astara model çıkartıp kalıp çıkartıyoruz. Baştan sayaları dikiliyor, sonra kalıba çekiliyor, çivileri çakılıyor. Altına kösele ya da jurdan taban yapıştırıp müşteriye veriyoruz” dedi.

“BENDEN SONRA BU MESLEK YAPILMAYACAK”

Ayakkabı fiyatlarının 100 liradan başlayıp bin liraya kadar çıktığını anlatan Cemal Öz, “Yüzde 100 deri ve yüzde 100 kösele kullanıyoruz. Ayakkabı siparişi verenler en çok ayağının rahat olmasını istiyor. Bunun dışında kendi modelini kendisi söylüyor. Bana modeli gösteriyor ben de onu yapıyorum. Kalıbı olduğu sürece her modeli yapabiliyorum. Sipariş durumuna bağlı olarak haftada 3-4 çift ayakkabı yapıyorum. Doktorundan savcısına bir çok özel müşterim var. Şu anda bir çırağım yok. Benden sonra bu meslek de yapılmayacak muhtemelen. Almanya, Avusturya gibi ülkelerden gelenler oluyor ayakkabı yaptırmak için. Bazı ülkelere ayakkabı götürmek yasak olduğu için ise sadece sayalarını götürüyorlar. O ülkelerde el işçiliği olmadığı için bizim işlerimizi çok beğeniyorlar. Hatta beni Almanya’ya çağırdılar ama gidemedim” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X