Bu besinler stresi tetikliyor!

Gün içerisinde tükettiğimiz besinler hormonlar yoluyla bizi iyi ve kötü etkileyebiliyor..

Bu besinler stresi tetikliyor!

Gün içerisindeki yorgunlunuzu üzerinizden atmak için yatmadan önce rahatlamak için nasıl melisa çayı içiyorsak gün içerisinde tükettiğimiz bazı besinler farkında olmadan iyi veya kötü bir şekilde etkileyebiliyor.

KAHVE

Stresin bir numaralı adresi kafein/kahve yer alıyor! Her ne kadar konsantrasyonu arttırsa da çok fazla kafein almak stres hormonunu etkilemektedir. Bu da sizi stresli ve kaygılı birine dönüştürür. Aynı zamanda uyku kalitesini doğrudan etkilediği için daha fazla gergin olmanıza neden olur.

ŞEKER

Evet biliyoruz ki günlük hayatta sıklıkla tükettiğimiz şekerden vazgeçmek oldukça  zor. Ancak burakda enerji ve motivasyonunuzu düşünecek olursak bazı fedakarlıklar yapabiliriz. Şekerli besin tükettiğinizde insülin salgılanmasına ve kısa sürede kan şekerinizin düşmesine neden olmaktadır. Bu da beyinde irritabi düşmesine neden olarak sizi daha sinirli yaparak stres düzeyinizin artmasına neden olur. 

GLUTEN

Gluten içeren besinler genellikle rafine karbonhidrat ve işlenmiş ürün oldukları için insülin salgılanmasına neden olacaktır. Şekerli ürünler tükettiğiniz gibi kısa sürede kan şekerinizi düşürerek stres ve sinir düzeyinizi artttıracaktır.

ÇAY

Bu madde her ne kadar sizi biraz üzecek olsada ne yazık ki aslında stresli durumlarda iyi geldiğini düşündüğümüz çay ne yazık ki içerisinde bulundurduğu tein kafeinin ikizidir. Teinin etkisi kafeine göre daha uzun sürede çıkmaktadır. 

 

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X