Bu besinlerden uzak durun!

Ramazan ayında en sık karşılaşılan sorunların başında reflü ile kabızlık olduğunu ifade eden Uz. Dr. Berat Ebik, reflüyü önlemek için kahve, kakao, çikolata gibi aşırı kafein alımından kaçınmak gerektiğini ifade etti.

Bu besinlerden uzak durun!

Dahiliye Uzmanı Dr. Berat Ebik, Ramazan ayında oruç tutanların beslenme düzeninin değiştiğini belirterek, bayramda aşırı yemek yenilmesinden kaçınılması gerektiğini söyledi.

Ramazan ayında en sık karşılaşılan sorunların başında reflü ile kabızlık olduğunu ifade eden Uz. Dr. Berat Ebik, reflüyü önlemek için kahve, kakao, çikolata gibi aşırı kafein alımından kaçınmak gerektiğini ifade etti. Uz. Dr. Ebik, “Bunun dışında kabızlık problemi çekenler için de posalı besinlerin daha fazla tüketilmesi önerilmektedir. Bunun için de meyve ve sebze tüketiminin arttırılması, ekmek olarak tam buğday veya çavdar ekmeğinin kullanılması ve özellikle su tüketiminin arttırılması gerekmektedir. Bir öğünde çok fazla yemek yenilmesi, bol karbonhidratlı ve yağlı yemekler tüketilmesi ve yemekten kısa bir süre sonra yatılması, meydana gelen rahatsızlıkların en önemli nedenlerindendir” dedi. 

Ramazan ayında yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlayabilmenin son derece önemli olduğunun altını çizen Uz. Dr. Ebik, “Ramazan ayında öğün sayısının en az üç olacak şekilde planlanmasını tavsiye ediyoruz. Bu beslenme şekline dikkat etmeyen sağlıklı kişilerde bile zaman zaman sindirim zorlukları, mide ve bağırsaklarda aşırı gaz birikimi, ani tansiyon yükselmesi gibi rahatsızlıklar görülebilir. Özellikle bu dönemde tüketilen tatlılar, pideler, böreklerin ve yüksek kalorili besinlerin tüketiminin artmasına bağlı olarak kilo artışı meydana gelebilir” diye konuştu. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X