Bu çile artık bitiyor

İstanbul-İzmir Otoyolu tamamlandığında Bursa’dan Ege’ye inmek artık çok daha kolay olacak. Ama daha da önemlisi yaz aylarında özellikle Karacabey-Bursa arasında pazar günleri yaşanan trafik çilesi son bulacak.

Bu çile artık bitiyor
HABERİ PAYLAŞ

Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz bugünkü köşesinde Karacabey-Bursa arasındaki pazar çilesinin bu yaz son defa yaşanacağını söylüyor ve İstanbul-Bursa bölümü zaten hizmete girmiş, İzmir-Balıkesir arası da büyük ölçüde tamamlanmış olan otoyolun ne zaman açılacağını aktarıyor.

Karacabey Yolu’nda trafik çileli son yaz: Otoyol bu yılın sonuna yetişecek

Oysa… İstanbul’dan Bursa’ya doğru çok hızlı gelmişti. İzmir’den Manisa’ya doğru da hızlı çalışmalar yapıldığını duyuyorduk.

Aynı şekilde, Bursa-Karacabey arasındaki çalışmalara de çok hızlı başlandı.

Fakat…

Bu bölümde, otoyolun yapımını üstlenen firmanın yol güzergahındaki arazileri elde etme yönetiminden kaynaklı sorunlar yaşandı.Örneğin, toplulaştırmayla arazileri alınmak istenen çiftçiler mahkemeden toplulaştırmayı durdurup kamulaştırma kararı aldılar.

Bunlar doğal olarak zaman kaybına yol açtı, ama hak da yerini buldu.

Yanı sıra…

Uluabat Gölü doğal ve tarihsel özellikleri nedeniyle koruma bölgesi olduğu için yolun gölün ne tarafından geçeceği tartışma konusu oldu, toplulaştırma ve kamulaştırma sorunları da bu güzergah değişikliğiyle geldi.

Güzergah Uluabat’ın güneyinden kuzeyine alınınca proje değişti. Öyle olunca Bursa Çevre Yolu’ndan otoyolun Karacabey yönü bağlantı kavşağı da değişti.

Değişiklikler de…

Zaman kayıplarıyla birlikte yeni kamulaştırma alanları ortaya çıkardı.

Nitekim…

Bursa Çevre Yolu’nun Karacabey yönünde devamını sağlayacak çıkışı İzmir Yolu bağlantısına gelmeden önceki son dinlenme tesis yanına alındı ve yeni bir büyük bir viyadüğün de olduğu yeni kavşak yapımına başlandı.

Kavşak…

Otoyol gişelerinin de konacağı kavşak normalden daha geniş bir alanı kapsıyor ve ücretli öncesi son çıkış olduğu için yeni dönüş yolları gerektiriyor.

Bu arada…

Karacabey Belediyesi’nin fark edip başlattığı girimlerle TEKNOSAB ve çevresindeki sanayi bölgeleri için Karacabey yakınlarındaki Taşpınar Viyadüğü’nün batısında projeye yeni bir kavşak eklendi.

İşte…

Tüm bunlar otoyolun Karacabey yönünde hızını kesen gelişmeler oldu.

Bu nedenle hedefler iki kez ertelendi.

Başlangıçta…

İstanbul’dan başlayıp Bursa’dan geçerek İzmir’e gidecek otoyolda Bursa’ya kadar olan bölümümün açılmasından sonra 2017 sonunda Karacabey’e ulaşılması hedeflendi.

Sonra…

Yazının tamamı için tıklayın…

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X