Bu da Müslüman çamaşırhanesi

Nüfusunun üçte ikisi Müslüman olan Malezya’da , sadece Müslümanlara hizmet vermeye başlayan bir çamaşırhane Sultan’ın uyarısı üzerine uygulamaya son verdi.

Bu da Müslüman çamaşırhanesi

Johor eyaletindeki çamaşırhanenin girişinde, ‘Bu çamaşırhane temizlik kaygılarıyla sadece Müslüman müşterilere hizmet vermektedir’ deniyordu.

Çamaşırhanenin bu uygulamasının ulusal basına yansıması ile olay sosyal medyada da tartışılmaya başladı. Müslüman ya da Müslüman olmayan birçok Malezyalı uygulamaya karşı çıktı. Johor eyaleti Sultanı İbrahim İbni Sultan İskender de, tartışmalar üzerine, ‘kraliyet ailesinin büyük şaşkınlık içinde olduğunu’ söyledi ve ‘çamaşırhanenin bu saçma ayrımcılığa derhal son vermesi gerektiğini aksi halde kapatılacağını’ açıkladı.

Malezya’daki 13 eyaletin dokuzunun başında sultanlar var. Eyaletlerdeki en büyük dini otorite olan sultanlar, yürütme yetkileri olmamasına rağmen önemli siyasi nüfuza sahipler. Sultan’ın uyarısından sonra çamaşırhanenin sahibi özür dileyerek, dükkanın girişine bir ay önce astığı yazıyı kaldırdı.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X