Bu kazanın ardından flaş gelişme

İspanya’da test edilen “Airbus A400M tipi” nakliye uçağının düşmesi üzerine, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Öztürk’ün emriyle, envanterdeki aynı model iki uçağın uçuşlarına emniyet tedbirleri kapsamında ara verildi.

Bu kazanın ardından flaş gelişme

Hava Kuvvetleri Komutanlığı, İspanya’da test edilen  Airbus A400M tipi nakliye uçağının düşmesi üzerine, envanterindeki aynı model iki  uçağın uçuşlarını bir süreliğine durdurdu. Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk’ün emriyle,  komutanlığın envanterindeki iki A400M Atlas uçağının uçuşları emniyet tedbirleri  kapsamında ertelendi. Bu uçakların görevi, diğer uçaklara devredildi. 

 

Askeri yetkililer, İspanya’daki kazanın Hava Kuvvetleri Komutanlığı  envanterindeki “A400M Atlas uçaklarının güvensiz” olduğu anlamına gelmediğini  vurguladı. 

 

İspanya’daki uçağın ilk test uçuşunda düştüğüne dikkati çeken  yetkililer, uçağın teslim edilene kadar 3 bin saat test uçuşundan geçtiğini  belirtti. Askeri yetkililer, Hava Kuvvetleri Komutanlığının, kabulden önce de  test uçuşları gerçekleştirdiğini kaydetti. 

 

Hava Kuvvetleri Komutanlığı için üretildiği belirtilen ve ilk test  uçuşuna çıkan A400M nakliye uçağı, İspanya’nın Sevilla kentinde düşmüş,  mürettebattan 4 kişi ölmüştü.  

 

İLK DEFA ATAK’I TAŞIMIŞTI

 

Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesindeki A400M Atlas uçağı, milli  helikopter Atak’ın nakliyesini de gerçekleştirmişti. 

 

İlk kez gerçekleştirilen “Atak taarruz helikopterlerinin ulaştırma  görevi” kapsamında Atlas’ın taşıdığı helikopterler, Malatya’daki 2’nci Kara  Havacılık Alay Komutanlığından Kayseri’deki 12’nci Hava Ulaştırma Ana Üs  Komutanlığına teslim edilmişti. 

 

ORG. ÖZTÜRK DE UÇMUŞTU

 

Türkiye’ye ait ilk A400M Atlas stratejik ulaştırma uçağının teslimatı,  12 Mayıs 2014’te Kayseri’deki 12’nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığında  düzenlenen törenle gerçekleştirilmişti. Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Öztürk  de 24 Aralık 2014’te A400M Atlas ile ilk uçuşunu yapmıştı. 

 

A400M Programı 1985’te başlatılmış, Türkiye’nin katılımı 1988’de  gerçekleşmişti. Almanya, Belçika , Fransa, İngiltere, İspanya ve Türkiye’nin  katıldığı proje kapsamında Hava Kuvvetleri Komutanlığı için 10 uçak tedarik  edilmesi planlanmıştı. 

 

A400M stratejik ulaştırma uçağı, ağır ve hacimli malzeme taşıma  kapasitesine, yüksek sürat ve uzun menzile, “glass” kokpite, havada yakıt  ikmaline, gelişmiş savunma yardımcılarına, görev planlama ve bakım bilgi  sistemine, gelişmiş aviyoniklere (elektronik sistem) ve “data link”e (veri  bağlantısı) sahip, yüksek teknolojiyle geliştirilmiş ulaştırma uçağı özelliği  taşıyor. 

 

Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesindeki iki A400M Atlas uçağı,  havadan personel atlatma ve malzeme atma gibi taktik görevlerle uzun menzilli  birlik intikalleri, yolcu ve malzeme taşıma gibi lojistik görevlerde  kullanılıyor. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X