Bu müze çok özel

UÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü bünyesinde kurulan Zooloji Müzesi’nde, 19 akrep, 25 kurbağa, 28 balık, 83 kuş, 33 memeli ve 81 sürüngenin yanı sıra birçok böcek türü bulunuyor.

Bu müze çok özel

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü bünyesinde kurulan, telef olan bazı türlerin uygun koşullarda korunmuş örneklerine yer verilen Zooloji Müzesi’nde, ziyaretçilere hayvanlar alemi tanıtılıyor.

Müze sorumlusu, UÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Hakkı Uğurtaş, müzenin 28 yıllık çalışmaların ürünü olduğunu söyledi. Müzede 19 akrep, 25 kurbağa, 28 balık, 83 kuş, 33 memeli ve 81 sürüngenin yanı sıra birçok böcek türünün bulunduğunu belirten Uğurtaş, belirli gün ve saatlerde halka açık müzenin asıl işlevinin, araştırma ve eğitim olduğunu vurguladı. Her ay yeni hayvan örneklerinin geldiği müzenin envanterine son olarak dağ keçisi, lama ve kapibarayı eklediklerini anlatan Uğurtaş, müzede, vatandaşların hayvanlarla ilgili doğru bilgilere sahip olmasını sağladıklarını bildirdi.

Uğurtaş, “Kargaların 200 yıla yakın ömrü olduğu gibi yaygın bir yanlış bilgi var. Oysa kayıtlarımız altındaki en uzun karga ömrü 40 yıl. Zaten kargalar ortalama 15-25 seneye kadar yaşayabilir. Bunun yanında karga kelimesi bir türü belirtmek için kullanılmaz, bir cinsi tanımlar. Yani karga cinsine ait 39 civarı tür vardır, bunlardan biri de kuzgundur.” dedi.

YANLIŞ BİLGİLER DÜZELTİLİYOR

Özellikle minik ziyaretçilerin, yılanların zehirli olup olmadığı ve boylarıyla ilgili yanlış bilgileri bulunduğunu dile getiren Uğurtaş, şöyle konuştu:

“Türkiye’de şu ana kadar tespit edilen sadece 13 yılan türü zehirli. Bunların hemen hemen hepsi engerek yılanıdır. Bunlardan farklı olarak bir de Güneydoğu Anadolu Bölgemizde yaşayan siyah çöl kobrası zehirlidir, bunun dışındaki yılanlar zehirli değildir. Bazen 3-5 metre boyunda yılanlar sanki Türkiye’de yaşıyormuş gibi gösteriliyor. Bu tür yılanlar yurdumuzda yaşamıyor, ülkemizdeki en uzun yılan 2,5 metre uzunluğundaki kara yılanıdır ve o da güney bölgelerimizde yaşıyor.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X