Bu okul kendi elektriğini kendi üretiyor!

İnegöl’de, Mediha Hayri Çelik Fen Lisesi kendi elektriğini kendi üretiyor.

Bu okul kendi elektriğini kendi üretiyor!

3 yıl önce BEBKA’ya başvuran Mediha Hayri Çelik Fen Lisesi, 4 aydan bu yana kendi elektriğini üretiyor. İhtiyacı olan elektriğin yarısını üreten okul, 20 dairelik bir sitenin enerjisini karşılayacak seviyede çalışıyor. 

İnegöl Milli Eğitim Müdürü Fatih Bilican, “Okulumuz enerji ihtiyacının yarısını kendi karşılıyor. 115 bin 62 TL’lik bütçenin yüzde 75‘lik kısmı BEBKA, yüzde 25’lik kısmı özel idare, kalan yüzde 25’lik kısmı ise okul tarafından karşılandı. 27 Eylül 2013 tarihinde proje TEDAŞ tarafından onaylandı. UEDAŞ’ın geçici kabulü için gerekli protokol 15 Temmuz 2014 tarihinde karşılıklı olarak imzalanıp kanuni olarak elektrik üretimi başlandı” dedi.

96 panel kullanılan sistemin 15 Temmuz 2014 tarihinden 3 Aralık 2014 tarihine kadar toplam 14 bin 950 kw/s elektrik ürettiğini anlatan Bilican, “Aylık elektrik üretimi yaklaşık olarak 4000 kw/s‘i bulmaktadır. Bu çerçevede 2013 yılı verilerine göre okulun elektrik tüketimi Eylül, Ekim, Kasım aylarında 9 bin 174 TL iken 2014 yılının aynı döneminde 5 bin 320 TL olarak gerçekleşmiştir. Bu ise tüketimin yaklaşık olarak yüzde 45’lik kısmını karşıladığını göstermektedir. Ticari ömrü 25 yıl olarak düşünüldüğünde, okulumuzun elektrik tüketimine olumlu yönde önemli katkılar sağlayacağı görülmektedir.

Bu projenin daha mühim yönü ise, bir model oluşturması ve ülkemizde eğitim kurumu olarak elektrik üretiminde ilk olma özelliği taşımasıdır. Projenin zaman zaman basında yer almasından sonra birçok kurum okulumuz ile irtibata geçerek fikir alış verişinde bulunmuş, bu yolla elektrik üretmeyi planlamıştır. Teşebbüslerin hangi aşamada olduğu bilinmediğinden okulumuzun elektrik üreten tek okul olup olmadığını bilmiyoruz. Bilhassa güneş enerjisi ile elektrik üretme projelerinin yaygınlaştırılması çevre açısından çok önemli. İdareci, öğretmen ve öğrencileri tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum” ifadelerini kullandı.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X