Bu tavuklar rengarenk yumurtluyor

Bursa’da 70 farklı tavuğun bulunduğu süs tavukları çiftliğinde yeşil ve kahverengi yumurtlayan tavuklar görenleri şaşkına çeviriyor.

Bu tavuklar rengarenk yumurtluyor

Kurduğu çiftlikte, tavuğundan horozuna, su kuşlarından sülünlere kadar birçok hayvan besleyen Bursalı bir İşadamı, hobi ile başladığı işin bir tutkuya döndüğünü söyledi. 70 farklı süs tavuğu bulunan çiftlikte yeşil ve kahverengi yumurtlayan tavuklar ise dikkatlerden kaçmadı.

Yeşil ve kahverengi yumurtlayan Cooper Maran ile Araucanas cinsi tavuklar büyük ilgi görüyor. 1994 yılında kurduğu çiftlikle zaman geçirmekten büyük keyif duyduğunu ifade eden çiftlik sahibi, “Koyu kahverengi olan yumurta Fransa kökenli Cooper Maran cinsi tavuğun yumurtasıdır. Renkleri mevsimine göre değişmektedir. Siyahı andıran renklere kadar yumurta verebiliyor. Yeşil olan yumurta ise 2000 senesinde çiftliğimize getirdiğimiz Güney Amerika kökenli Araucanas cinsi tavuktan oluşmaktadır. Mevsimine ve verilen yeme göre yumurtanın rengi açık yeşilden koyu yeşile kadar değişim göstermektedir. Buda yumurta için beslenen tavuklar arasında çok güzel bir renk kombinasyonu sağlamaktadır” diye konuştu.

Bu yumurtaların farklı bir özelliği olmadığını sadece renklerinin değişik olduğunu ifade eden çiftlik sahibi, “Yeşil yumurta hakkında kolesterolü daha düşük olduğu söylense de bu bilimsel olarak ispatlanamamıştır. Biz yumurta üretimi gerçekleştirmiyoruz. Sadece süs hayvanı olarak yetiştiriyoruz. Bakımını sağlıyoruz. Ürettiğimiz ve yetiştirdiğimiz bu tavukları ise 3 aylık piliç olarak 75 liradan vermekteyiz. Bunların dışında mavi yumurtlayan tavuklar da bulunmakta ama bizim çiftliğimizde mevcut değil” diye konuştu.

Damızlık hayvanlardan alınan yumurtalarla kuluçka makinelerinde üretim yaparak civciv ürettiklerini ifade eden çiftlik sahibi, bu zamana kadar gittiği hiçbir markette rengarenk yumurta ile karşılaşmadığını söyledi. 

Renkli yumurtaların satışa sunulmasının güzel olacağını belirten çiftlik sahibi, son olarak ise kanunlara uygun olması halinde üretiminin yapılabilirliğine değindi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X