`Bu ülkenin başbakanı kim?`

Erdoğan`ın Bank Asya`yı hedef alan sözlerinin suç olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, Davutoğlu`nu olan bitene sessiz kalmakla suçladı. CHP lideri, `Bu ülkenin başbakanı kim?` diye sordu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, son günlerin sıcak gündem maddele

`Bu ülkenin başbakanı kim?`
Kılıçdaroğlu, bir televizyon programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.
 
Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki gün Bank Asya’yı kastederek, ‘O banka batmış zaten’ açıklamasını hatırlattı. Başbakan Davutoğlu’na yönelik, ‘Başbakansınız, yasalar uygulamakla yükümlüsünüz ama sizin görevinizi başkası üstlenmiş vaziyette ve siz buna tepki vermiyorsunuz’ diyen Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:
 
YASALARA AYKIRI
 
‘Sayın Cumhurbaşkanı bir özel bankayla ilgili bir sürü laf ediyor. Bu yasalara aykırı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) kendi yasası var. Orada diyor ki ‘Hiçbir makam, organ, mevki konumu ne olursa olsun BDDK’ya emir ve talimat veremez’. Ama Sayın Cumhurbaşkanı çıkıp ‘Bu özel banka batacak. Bu özel bankayla ilgili önlem alın. Önlem almazsanız siz sorumlu olursunuz’ diyor.
 
Şimdi buna tepkiyi benim göstermemden çok Sayın Başbakanın göstermesi lazım, ‘Burası bir hukuk devleti’ demesi lazım. Üstelik bankacılık bir güven müessesesidir. Siz bankacılıkla ilgili dedikodu üretirseniz, bu, en yetkili makamda olanlar ya da Türkiye’yi yöneten tepe konumda olan bir kişi tarafından seslendirilirse, bu, ekonomiye darbe vurur. Bir bankanın batması ne demektir ‘Siz bu konuda gereğini yapın’ dedim.
 
MUHATAP SEN İSEN
 
Bekledim, gereğini yapacak mı yapmayacak mı. Çünkü ‘Beni muhatap alın, ben başbakanım’ diyor. Bir kez daha anladım ki Davutoğlu gereğini yapamaz. Sayın Cumhurbaşkanı ‘battı’ diye demeç verdi ve yine ortada bir ses, seda yok. Sormak gerekiyor:
 
Bu ülkenin başbakanı kim? Ben 30 Ağustos günü ‘Bizim muhatabımız Sayın Davutoğlu’dur, Başbakan odur. Sayın Cumhurbaşkanı bizim muhatabımız değildir, o cumhurbaşkanıdır’ dedim. Hangi parlamenter sistemde veya hangi başkanlık sisteminde bir ülkenin cumhurbaşkanı ya da başkanı kalkar bir özel bankayla ilgili, ‘Bu banka batmak üzeredir, batıyor’ diye demeç verir.’
 
NEDEN ÇARŞI İLE İZLEMEDİ?
 
Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Beşiktaş ile Yunanistan temsilcisi Asteras arasında önceki akşam oynanan UEFA Avrupa Ligi maçını taraftar grubu Çarşı ile izleyeceği açıklanmış ancak CHP lideri son anda maçı protokolden izleme kararı almıştı. Kılıçdaroğlu bu kararıyla ilgili, ‘Önce onlarla beraber olmak istedik fakat onlar bir duyarlılık gösterdiler, ‘Teşekkür ederiz ama aynı mekanda olmak pek çok soruyu gündeme getirebilir’ dediler. Ben de onların duyarlılığına saygı gösterdim, maçı başka bir yerden izledim’ dedi.
 
CANLI YAYINDA DUYGUSAL ANLAR
 
Çocukluk ve gençlik fotoğrafları klip şeklinde gösterilirken duygulanan Kılıçdaroğlu, 7 çocuklu bir aileden geldiğini, üniversiteyi bitiren tek kişinin kendisi olduğunu anlattı. Kılıçdaroğlu, ‘Babam memur… Bazen düşünüyorum ayakkabı almaya kalksa, 7 çocuğa ayakkabı nasıl alacak. Ama sadece ben o koşullarda yetişmedim. Çevreme baktığım zaman bütün arkadaşlarım aşağı yukarı böyleydi. İşin özeti, gerçekten de Mustafa Kemal Atatürk’ün getirdiği cumhuriyet ve cumhuriyetimizin getirdiği imkanlar’ diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X