Bu yıl da cep yakacak

Çukurova yöresine uzun yıllar sonra ilk kez kar yağması en çok narenciye ürünlerini etkilerken son 10 yılın en düşük rekoltesi beklenen limonun bu yıl da çok pahalı olması bekleniyor.

Bu yıl da cep yakacak
HABERİ PAYLAŞ

Kış aylarının bu yıl soğuk geçmesi ve Çukurova yöresine uzun yıllar sonra ilk kez kar yağması, en çok narenciye ürünlerini etkilerken, son 10 yılın en düşük rekoltesi beklenen limonun bu yıl da çok pahalı olması bekleniyor.

Mersin Turunçgil Üreticileri Birliği (MERTUB) Başkanı Ahmet Dursen Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, narenciyede yeni sezon hasadının başladığını hatırlattı.

Bu sezon ciddi anlamda rekolte düşüşü beklendiğini aktaran Şahin, “Son 10 yılın en düşük rekoltesi olacağını düşünüyoruz. Bunun nedeni de kışın buralara kar yağması ve havanın çok istikrarsız seyretmesi. Bir gün soğuk, bir gün

güneşli, bir gün yağmurlu olunca meyve tutum aşamasında olan ağaçlarda zarar meydana geldi. Bu da üretimin maalesef yeterli seviyede olmasını engelliyor” dedi.

Şahin, düşük rekoltenin doğal olarak fiyatlara da yansıyacağının altını çizerek, yüksek fiyatıyla gündeme gelen limonun bu yıl da adından sıkça söz ettireceğini bildirdi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X