Bursa barajları alarm mı veriyor?

Olay Gazetesi Yazarı İhsan Aydın, Bursa barajlarındaki son durumu köşesine taşıdı…

Bursa barajları alarm mı veriyor?

Aydın, yazısında şu ifadeleri kullandı:

Yağmur çok yağınca sel baskınlarından şikâyet ediyoruz, az yağıp, barajlar dolmayınca da bu kez susuzluk riski gündemimizden düşmüyor.

Bugünlerde ise havaların normalin üstünde sıcak seyretmesi barajlarımızdaki su hacmini hızla aşağılara çekiyor. Üstelik, buna buharlaşma da eklendiğinde havzadaki su miktarı daha da azalıyor.

Doğancı Barajı’nda yılın en sıcak günlerinde su seviyesi neredeyse yarı yarıya azalmış. Nilüfer Barajı dolu gözükse de Doğancı’daki azalış burayı da hızla eksiltecek gibi.

Galiba bugünlerde arıtılmış musluk suyu ile araç ve halı yıkamadan uzak durmak şart. Hele hele, bahçe sulamak için şebeke suyunu kullanmaktan kesinlikle kaçınmalıyız.

Tasarrufa azami özen gösterirsek, yazı ve sonbaharı su sıkıntısı çekmeden geçirmiş oluruz.

Çınarcık Barajı’ndan kente su taşıyacak isale hatları ve müştemilatları tamamlanana dek şebekedeki suyumuzu kontrollü kullanmak gerektiğini asla unutmamalıyız.

Bunu BUSKİ’nin uyarısına gerek kalmadan kendimiz yapmalıyız.

 

HABERİ PAYLAŞ
1 adet yorum var

Bir adet yorum var

  1. Çınarcık barajı isale hattı yapılıp devreye girse de,barajlar şu an yağdırılan rahmetle dolup taşsada biz suyu asla israf ettmemeyi öğrenmeliyiz.
    Lafa gelince din,iman ve vatan der aslan kesiliriz.Ancaaak yaradanın ayeti celilesi ile haram kıldığı israfı neden yapıyoruz.

    Biz millet olarak her alanda tasarruf etmeyi iyi öğrenmeliyiiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X