Bursa basınının acı günü!

Türk basınının duayen isimlerinden Bursa Gazeteciler Cemiyeti eski Başkanı gazeteci 75 yaşındaki Saruhan Ayber, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Bursa basınının acı günü!
İzmir, Bursa ve İstanbul’da gazetecilik yapan Saruhan Ayber, uzun süredir KOAH tedavisi görüyordu. Bir süreden beri Bursa Medicabil Hastanesi’nde tedavisi devam eden evli ve iki çocuk babası Ayber bu sabah hayatını kaybetti.
 
Ayber için yarın Bursa Gazeteciler Cemiyeti’nde tören düzenlenecek. Sürekli basın kartı sahibi Ayber’in cenazesi ikindi vakti Organize Sanayi Camii’nde kılınacak namazın ardından Hamitler Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

SARUHAN AYBER KİMDİR?

 
İstanbul’da 1939 yılında doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Manisa’da yaptı. İzmir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ni bitirdi.
 
Gazetecilik yaşamına 1958’de Demokrat İzmir’de başladı.1960’ta Yeni Asır’a geçti, bu gazetenin yazı işleri müdürü oldu.1968-1974 arasında Ege Üniversitesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu’nda öğretim görevlisi olarak çalıştı.
 
1973’te İzmir Ekspres’in yazı işleri müdürlüğüne getirildi. 1974’te Bursa’da çıkarılma hazırlıkları yapılan ilk ofset gazete Bursa Hakimiyet’in yazı işleri müdürlüğü ve genel yayın yönetmenliği ile görevlendirildi. Gazetenin Türkiye standartlarında teknik ve içerik özelliği kazanması için çaba harcadı.

 

1977-1984 yılları arasında Bursa Gazeteciler Cemiyeti’nin başkanlığını yaptı. Bursa’da basının tipodan ofsete dönüşümü aşamasında önemli katkıları bulundu.

1986’da bir kez daha İzmir’den çağrı aldı ve Yeni Asır’ın genel müdür ve genel yayın yönetmeni oldu. Bir süre sonra İstanbul’da yayımlanmaya başlanan Sabah’a, daha sonra Günaydın’a geçti. Günaydın Gazetesi’nin o dönemdeki sahibi Asil Nadir’in İngiltere’de tutuklanması nedeniyle ödeme zorluğuna düşmesi ve gazete çalışanlarının açıkta kalma tehlikesiyle karşılaşması üzerine, 22 Temmuz 1991’de bizzat çalışanların sahibi olduğu Yeni Günaydın gazetesini örgütledi.1993’te gazetenin, içinde bulunduğu zor koşullar nedeniyle Bekir Kutmangil’e satışını gerçekleştirdi.

1 Ocak 1995’ten itibaren yeniden Bursa’ya döndü ve Bursa Hakimiyet’te görev aldı. Gazetenin Bursa 2000’e dönüşüm çalışmalarını yönetti. Bursa Gazetecilik AŞ’de yönetim kurulu başkan vekilliği görevine getirildi ve murahhas üye olarak yeni gazetenin sorumluluğunu üstlendi.

Temmuz 1998’de bu görevinden ayrıldı ve Bursa’da bir danışmanlık bürosu açarak serbest çalışmaya başladı. Aralık 2000’de İstanbul’daki Bilgi Üniversitesi’nin yönetim kurulu üyeliğine getirildi.

Ayber 2001 yılında, Olay Medya Grup Başkanı oldu.

Olay Medya’dan ayrıldıktan sonra danışmanlık bürosuna döndü. Sürekli basın kartı sahibi olan Ayber, özellikle kültür zenginliği ve müzik bilgisiyle tanındı. Ayber’in basın sorunlarını içeren araştırma ve incelemeleri ile bu konularda yayımlanmış çalışmaları vardır.

 
 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X