Bursa, büyüyen ‘katma değeri yüksek’ sanayi için yer arıyor!

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, sessiz sedasız gerçekleştirdiği bursa ziyaretinde kentin sanayi geleceği adına toplantılara katıldı, önemli görüşmeler yaptı. TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu bu görüşmeleri değerlendirirken “Pandremiye rağmen büyüyen sanayimizin yer sıkıntısı var. Sanayi arsaları da çok pahalı” dedi. Katma değeri yüksek sanayi için geliştirilen çözümler arasında, doluluk sorunu yaşayan OSB’lerde yer kiralama yapılması da var. Haberi, Olay Gazetesi Ahmet Emin yılmaz bugünkü köşesinden duyurdu…

Bursa, büyüyen ‘katma değeri yüksek’ sanayi için yer arıyor!
HABERİ PAYLAŞ

Asır öncesi değil… 1960’lı yılların ortalarına kadar dokuma atölyeleri tekstilin üretim merkeziydi, evlerin altındaki deverelerde iplik çekilirdi. Merinos ve İpekiş kentin iki büyük fabrikasıydı ve oralarda çalışmak ayrıcalıktı.

60’lı yılların ortalarında Türkiye’nin ilk organize sanayi bölgesi devreye girdi ve Pilot Sanayi adıyla Türkiye’ye öncülük etti.

Şimdi…

Bursa’daki organize sanayi bölgeleri 23’e ulaştı, ama kabına sığamayan ve sürekli büyüyen sanayi için yer sorunu gündemden düşmüyor.

İşte…

Bu konuyu tüm yönleriyle ele almak ve çözümlerini incelemek üzere Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede geldi.

Bursa Valisi Yakup Canbolat’ın makamında yapılan toplantı çıkışında, son Başbakan Yardımcısı olan AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu’na neler konuşulduğunu sorduk.

Önce…

Geniş perspektiften bakışıyla çerçeveyi çizdi:

“Bursa çok yönlü bir şehir. Turizm, tarım, tarih, kültür şehri. Aynı zamanda en önemli özelliklerinden birdi sanayi şehri olması. Üstelik, sanayi geçmişi ve sanayi altyapısı çok güçlü olan bir şehir.”

Şunu özellikle vurguladı:

“Bursa sanayi gücünü gerek istihdamıyla, gerek ihracatıyla günden güne pekiştiren bir şehir. Örneğin, bu dönemde pandemi nedeniyle yaşanan sıkıntılara rağmen Bursa’nın istihdamı ciddi şekilde arttı. Bu çok önemli.”

Ahmet Emin Yılmaz’ın yazısının tamamı için tıklayın…

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X