Bursa Hayvanat Bahçesi’ne fok ve penguenler geliyor

Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’nin yeni konukları için yapılan barınaklar tamamlanma aşamasına gelirken, fok balıkları bu ay, penguenler ise mart ayında Bursa’da olacak.

Bursa Hayvanat Bahçesi’ne fok ve penguenler geliyor

Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve Bursa Valisi İzzettin Küçük, elleriyle zürafaları besledi.

 

8 yıl öncesine kadar 72 olan tür sayısını 112’ye ve 650 olan hayvan sayısını da bin 150’ye çıkaran Büyükşehir Belediyesi, Bursa Hayvanat Bahçesi’nin yeni konukları için yapılan fok balığı ve penguen barınakları inşaatını da tamamlama aşamasına getirdi. Barınağın kısa zamanda tamamlanmasının ardından bu barınağın ilk konukları olacak fok balıkları bu ay içinde, penguenler ise mart ayında Bursa’ya gelmiş olacak.

Tamamlanma aşamasına gelen yeni barınağı inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği’ne (EAZA) üye olduğunu bu nedenle getirilen hiçbir hayvana ücret ödenmediğini hatırlattı.

Hayvanat Bahçesini büyütme ve tür sayılarına artırmaya yönelik çalışmaların hızla devam ettiğini vurgulayan Başkan Altepe, “Fok balıkları Almanya Frankfurt Hayvanat Bahçesi’nden geliyor ve bu ay içinde bize teslim edilecek. Belçika ve Hollanda’daki hayvanat bahçelerinden gelen penguenler ise Mart ayında gelmiş olacak. Bu türler de hayvanat bahçemize ayrı bir renk katacak. Bunun yanında gergedan elde etmeye yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Onun da barınağı ile ilgili ihaleye çıkıyoruz. Daha sonra da fil projemiz var. Sadece fil için 40 bin metrekare alana ihtiyacımız var. Bir taraftan barınakla ilgili çalışmalar bir taraftan da filin teminiyle ilgili çalışmalara başladık. İnşallah önümüzdeki yıl sonuca ulaşmış olacağız” diye konuştu.

Protokol mensupları zürafaları besledi

Bu arada Yunuseli Havaalanı’nın açılış töreni için geldiği Bursa’da hayvanat bahçesini gezen eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, doğal ortamda stres attı.

Başkan Altepe, Efkan Ala, Vali İzzettin Küçük ve AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun, önce merkit barınağına girip merkitleri besledi. Daha sonra elleriyle zürafaları besleyen protokol, ayılara da meyve attı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X