Bursa kabuk değiştiriyor

Bursa’yı mazisinden aldığı güçle geleceğe taşıdıklarını belirten BTSO Başkanı Burkay, kentte ortak aklı hakim kılan çalışmalara imza attıklarını vurguladı.

Bursa kabuk değiştiriyor

ASLIHAN AYDIN

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay, onlarca yeni projeyi hayata geçirdiklerini belirterek, ”Bursa ciddi anlamda kabuk değiştiriyor. Şehirdeki bu değişim rüzgârı Türkiye’de de hissediliyor” dedi. 

Burkay, Oda’nın önceki akşam gerçekleştirilen aylık olağan meclis toplantısında yaptığı konuşmada, Bursa’yı mazisinden aldığı güçle geleceğe taşıdıklarını ifade etti. Kentte ortak aklı hakim kılan çalışmalara imza attıklarını dile getiren Burkay, “Bursa’da 16 makro proje ile birlikte onlarca yeni projeyi hayata geçirdik. Çalışmalarımızın odak noktasını oluşturan komitelerimizin yaptıkları toplantılarda meslekleri ile ilgili karar alma oranları yüzde 8’lerden yüzde 60’lara çıktı. Bursa ciddi anlamda kabuk değiştiriyor. Şehirdeki bu değişim rüzgârı Türkiye’de de hissediliyor” diye konuştu. 

45 MİLYON $’LIK KAYNAK

BTSO’da göreve başladıklarında projelere merkez bütçeden önemli miktarlarda destek sağlamayı taahhüt ettiklerini hatırlatan Burkay, bu kapsamda diğer oda ve borsalar tarafından örnek gösterilen birçok projeyi hayata geçirdiklerini anlattı. Bursa iş dünyasına uluslararası alanda rekabet gücü kazandırmak amacıyla yürüttükleri Ur-Ge projelerinin sayısını 7’ye yükselttiklerine dikkat çeken Burkay, şöyle devam etti: “Ocak ayında da gıda ve tekstil sektörleri için hazırladığımız Ur-Ge projelerimiz Ekonomi Bakanlığı’mız tarafından onaylandı. Böylece Bursa iş dünyasına 31,5 milyon dolarlık kaynak kazandırmış olduk. Haziran ayına kadar inşallah 3 projeyi daha hayata geçirerek hedefimiz olan 10 Ur-Ge projesine ulaşmış olacağız. Firmalarımızın kullanımına sunacağımız kaynak ise 45 milyon dolara yükselecek.”

FUARLAR KENTE DEĞER KATIYOR

Dünyada üretimle birlikte pazarlama faaliyetlerinin de Batı’dan Doğu’ya doğru kaydığına dikkat çeken Burkay, bu kapsamda stratejik bir noktada bulunan Türkiye’nin ön plana çıktığını dile getirdi. Türkiye ekonomisine yön veren Bursa’nın lojistik altyapısının giderek güçlendiğine işaret eden Burkay, “Ulusal ve uluslararası nitelikte 16 fuara ev sahipliği yapmayı hedefliyoruz. Fuarlarımız, sektörlerimizin hızla büyümesine ve gelişmesine büyük katkı sağlıyor” ifadelerini kullandı. Burkay, fuar organizasyonları ile birlikte Ticari Safari Projesi kapsamında alım heyetlerini de Bursa’da ağırladıklarını ve firmaların ikili iş görüşmelerinde önemli iş bağlantıları kurduklarını söyledi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X