Bursa kendi astronotunu yetiştirecek

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 30 milyon lira harcanarak Bursa’ya kazandırılan Bilim Teknoloji merkezi, 90 milyon lira yatırım yapılan Gökmen projesiyle dünyanın en büyük ilk 5 bilim merkezinden biri olacak. 60 milyon lirası Bilim Sanayi ve Teknol

Bursa kendi astronotunu yetiştirecek

Bilim Teknoloji Merkezinin yapılan yeni yatırımla 120 liralık merkez haline geleceğini belirten Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ”Gençlerimiz bu çatı altında teknolojik nimetlerden istifade edecek. Önümüzdeki yıl bunlar toparlandığında burası çocuklarımızın uzayla ilgili tüm meraklarını gidereceği, astronotların merakını burada oluşturacak ve astronot yetiştirecek olan önemli bir merkez olmuş olacak” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bilim Teknoloji Merkezinde 13 bin metrekare alanda yapımına başlanan Gökmen projesi hakkında bilgi verdi. İHA muhabirinin sorularını cevaplayan başkan Altepe, Türkiye’nin hedefleri doğrultusunda kendisine özgüveni olan, bilgiyi, bilimi içine sindirmiş ve bunu pratik uygulamaya dökebilen genç nesiller yetiştirmenin en büyük hedefleri olduğunu ve bu sebeple dünyayı tarayıp bilim teknoloji merkezini kurduklarını ifade etti. Altepe, “Başımıza icat çıkartan kreatif gençler oluşturalım ki, bizler yeni şeyler yapalım, yeni cihazlar yapalım, yeni ürünler üretelim, dünya markası cihazları bizler üretelim. Hedefleri olan bir Türkiye için bunlar çok önemli” dedi.

300’ün üzerinde düzenekle şuanda dünyanın en iddialı bilim merkezleri arasında bulunan Bursa Bilim ve Teknoloji merkezinde 90 milyon liralık yeni yatırımın müjdesini veren Altepe,” Burada şimdiye kadar 30 milyon liralık bir yatırım var. Bu yatırımın ardından 90 milyon liralık ilave ek bir yatırım daha geliyor. Bunun 60 milyonu Bilim ve Sanayi Bakanlığı ve TUBİTAK, diğer 30 milyon lirası ise BTSO’ tarafından yapılıyor. Yapılan bu yatırımlarla 120 milyon liralık bir merkez haline geliyor. Böylece dünyadaki en önemli ilk 5 merkez arasına girecek. Gençlerimizi bu çatı altında teknolojik nimetlerden istifade etmiş olacak” diye konuştu.

Gökmen projesi kapsamında 13 bin metrekare inşaat alanında yeni kurulacak ilave bölümün uzay ve havacılık bölümü olacağını açıklayan Recep Altepe, bu bölümde çocukların gök bilimiyle ilgili meraklarını gidereceklerini, astronomiye merak salacaklarını söyledi. Altepe,” Burada uzay üzerine havacılık üzerine her şey düşünüldü. TÜBİTAK Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığı bununla ilgili projeleri yaptırdı şimdi imalatları yaptırıyor. BTSO’da inşaatları yaptırıyor. Burada havacılığa yönelik uçmaya yönelik gökyüzüne yönelik her şey var. Başta uçan canlılar, hayvanlar, kanatlı canlılar olmak üzere, bunların yapısı, fizyonomisi, uçuşta kullandığı metotlardan, kanat yapısına kadar her türlü özellikleri anlatılıyor. Bunun yanında tarih boyunca uçmak isteyen insanlarımızın Hezarfen Ahmet Çelebi gibi Ali Kuşçu gibi bu işte deneme yapanlar ve uçanların çalışmaları burada gösteriliyor. Zeplinler ve balonlar bunlarla ilgili bölüm var” şeklinde konuştu.

“Astronot yetiştirecek bir merkez olacak”

Bilim merkezinde eski metotların yanı sıra uçak ve helikopter gibi tüm hava cihazlarının anlatıldığı uzayla ilgili bilgilerin verildiği başka bölümlerinde olacağını, çocukların hava araçlarıyla ilgili bakım ve uçuş eğitimlerini simülatör vasıtasıyla bilim merkezinde alabileceğini anlatan Altepe,” Her türlü bilimsel sunum ve aktivite burada mevcut. Astronotların nasıl yetiştiği gökyüzüne çıkmak için nasıl hazırlık yaptıkları, gökyüzünde neler yaptıkları, onların vücut yapısı, kas yapısı ve giydiği elbiselerin özeliklerine kadar her şey burada çocuklarımıza anlatılıyor. Marsla ilgili tüm bilgiler oradan getirilen topraklar ve orada yapılan çalışmalar. astronominin tüm detaylarına yönelik burada eğitimler var. Burada insanımız birebir gökyüzünü ve uzayı yaşıyor. Önümüzdeki yıl bunlar toparlandığında burası çocuklarımızın uzayla ilgili tüm meraklarını gidereceği, astronot yetiştirecek olan astronotların meraklarını burada oluşturacak olan önemli bir merkez olmuş ola

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X