Bursa kestanesi cep yakacak!

Kilogramı geçen sene 6 liradan satılan Bursa kestanesinin fiyatı, bu yıl rekoltesinin az olması nedeniyle 9 liraya çıktı.

Bursa kestanesi cep yakacak!
HABERİ PAYLAŞ

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Miras Listesi’nde yer alan “tarihi Osmanlı köyü” Cumalıkızık Mahallesi’nde, vatandaşların geçim kaynağı kestanenin hasadında sona gelindi.

En çok  “Osman oğlu” ve Mahmut molla” tercih ediliyor

“Mahmut molla”, “Ali molla”, “tülü”, “Osman oğlu”, “sarı aşı”, “maraval” ve “marigoule” olmak üzere 7 çeşit kestanenin yetiştiği mahalleye gelen alıcılar, ince kabuklu, iri ve kabuğundan çabuk ayrıldığı için en çok “Osman oğlu” ve “Mahmut molla” cinslerini tercih ediyor. Mahallenin yüksek kesimlerinde çiftçilerin zorlu işlemlerin ardından satışa hazırladığı kestaneler, kış aylarında kebap ve Bursa ile özdeşleşen kestane şekeri yapımında değerlendiriliyor.

 

Çiftçiler, yıl boyunca bakımını yaptıkları kestane ağaçlarının diplerini, meyve toplama vaktinden 10 gün önce temizliyor. Genellikle eylül ayının ortalarında başlanan işlemlere, “dokuma” olarak bilinen, tarım işçilerinin ağaçlara çıkıp sırık yardımıyla kestaneleri düşürmesi işlemiyle devam ediliyor.

İşçilerin, eldivenleriyle kestaneleri ağaç diplerinden toplamasının ardından bir bölgeye biriktirilen kestanelerin üzerileri, “yumak” denilen dikenli kaplarının çürüyerek meyveden daha kolay sıyrılabilmesi için yaklaşık 25 gün eğrelti otu ve dallarla kapatılıyor.

Hazır olduğunda yumaklarından çıkarılarak temizlenen kestaneler, çuvallara doldurulduktan sonra piyasaya arz ediliyor.

“Kilogramı 9 lira”

Kestane yetiştiricisi Adnan Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ürünün elde edildiği ağaçların yağmur suyuyla beslendiğini söyledi.

Demir, meşakkatli bir sürecin ardından satışa hazır hale gelen kestaneleri toptancılara, kestane şekeri üreten firmalara ve mahalle pazarında vatandaşlara sattıklarını anlattı.

Rekoltenin bu sene geçen yıla göre daha az olduğunu belirten Demir, “Toplama zamanında önce domuzlar yedi. Bu yüzden kaybımız çok. Daha fazla kayıp olmasın diye yere dökülen kestaneleri her gün topladık. Bıraksaydık sabaha kadar hiçbir şey kalmazdı. Domuzlar, ayılar yiyor. Kestanede bu yıl toplanabilen miktar az. Geçen yıl miktar fazlaydı, kilogramını 6 liradan satmıştık. Bu sene miktar az, kilogram fiyatı iyi; 9 lira” diye konuştu.

“Yurtdışından alıcılar geliyor”

Cumalıkızık’ta yılda ortalama 100 ton kestane elde edildiği bilgisini veren Demir, ürün almak için yurtdışından alıcıların da geldiğini sözlerine ekledi.

Bursa kestanesinin perakendede kilogram fiyatı ise 15 liradan başlıyor.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X