‘Bursa Siyahı’nda rekor fiyat

Hong Kong’dan Kanada’ya kadar birçok ülkeye 15 bin ton civarında satılan “Bursa Siyah İnciri”nde üreticiden alış fiyatları geçen yıla göre 2,6 liradan 4,7 liraya yükseldi.

‘Bursa Siyahı’nda rekor fiyat

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Başkanı Arif Güney yaptığı açıklamada, dünyaca ünlü “Bursa Siyahı”nda bu yıl iklim koşulları nedeniyle hasat ve ihracatın geç başladığını ifade etti.

 

Bursa’ya özgü bu ürün için 20 Ağustos’ta ihracat izni verildiğine ve o ayın 25’inden sonra da hasat ve dış satımın başladığına dikkati çeken Güney, incirde olumsuz hava şartlarına bağlı olarak özellikle kış döneminde yaşanan şiddetli soğuklar yüzünden rekolte kaybı yaşandığını anlattı.

Güney, yüzde 35’e ulaşan rekolte kaybıyla ihracat sezonuna başladıklarını aktararak, “Bu yıl ürün az ancak çok kaliteli oldu. İhracat sezonu, başlangıcından sonuna kadar yoğun geçti. Hafta sonu itibarıyla hasat ve ihracat sezonu kapandı. ‘Bursa Siyah İnciri’nde bu yıl rekor fiyat oluştu. Geçen yıl üreticiden alış sezon ortalaması kilogram fiyatı 2,6 lira iken, 2015 sezonunda 4,7 lira civarında gerçekleşti. Üreticilerimiz çok memnun. Son yılların rekor fiyatı. En önemli konulardan biri de son yılların rekor satış fiyatıyla Türkiye, ‘Bursa Siyah İnciri’ni AB ülkelerine sattı” diye konuştu.

Geçen yıl 18 bin ton olan dış satımın bu sezon rekolte düşüklüğü nedeniyle yaklaşık 15 bin tona gerilediğini dile getiren Güney, yüzde 35 rekolte düşüklüğüne rağmen dış satımın bu seviyede olmasının, üreticilerin daha fazla ürün sattığını gösterdiğini belirtti.

Türkiye’ye döviz getirisi olarak bakıldığında, geçen yıla göre çok gerilerde olmadıklarını ifade eden Güney, “2014 sezonunda ihracat satış fiyatı ortalama 2,6 dolardı, bu yıl 2,85 dolar civarında gerçekleşti” dedi.

Arif Güney, “Bursa Siyahı”nın, yapılan çalışmaların da etkisiyle organik kalitesinde doğal yetiştirildiğini belirterek, gıda güvenliği konusunda sorun yaşanmadığını, sezonun genelde iyi geçtiğini vurguladı.

“Bursa Siyahı”nın AB ülkelerinin tamamına, Hong Kong’dan Singapur’a, Hindistan’tan Güney Afrika ve Kanada’ya kadar birçok ülkeye gönderildiğine işaret eden Güney, İngiltere, Hollanda ve Polonya’ya dış satımda artışlar kaydedildiğini söyledi.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X