Bursa tek yürek

Araştırmacı gazeteci yazar Uğur Mumcu ve basın şehitleri, Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) ile Bursa Gazeteciler Cemiyeti (BGC) öncülüğünde düzenlenen yürüyüşle anıldı.

Bursa tek yürek

SEYİT GÜNDOĞAN

 

Setbaşı’ndaki Mahfel önünden başlayan yürüyüşe gazeteciler, politikacılar ve sivil toplum örgütü üyeleri ile vatandaşlar katıldı. Yürüyüşte CHP Bursa Milletvekilleri Lale Karabıyık, Ceyhun İrgil ve Erkan Aydın da hazır bulundu.

Yaklaşık 500 kişilik kortej, ‘Özgür basın susturulamaz’, ‘Katiller bulunsun, hesap sorulsun’ sloganları atarak Atatürk Anıtı önüne kadar yürüdü.

Grup adına açıklamada bulunan ÇGD Yönetim Kurulu Üyesi Rabia Deniz, aradan geçen uzun sürede cinayeti azmettirenlerin hala ortaya çıkarılmadığını ve bunun bir demokrasi ayıbı olarak Türkiye tarihinde öylece durduğunu söyledi. Bu ayıbın Hrant Dink cinayetindeki gibi gazeteci cinayetleri için karanlık odakları cesaretlendirdiğine dikkati çeken Deniz: ‘Basın özgürlüğünün bulunmadığı Türkiye’de Uğur Mumcu gibi araştırmacı gazetecilere artık daha fazla ihtiyaç var. Bırakın gazeteciler haber yapsın, halkımız gerçekleri görsün. Gazeteciler mesleklerini öyle ya da böyle en doğru biçimde icra etmenin yollarını bulacaktır’ dedi.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X