Bursa trafiği dünya gündeminde! Neden böyle oldu?

ABD merkezli Inrix’in yaptığı araştırmaya göre, Bursa, 2021 yılında dünyada en çok trafik sıkışıklığı yaşanan 19. şehri oldu. Detayları Olay Gazetesi Ahmet Emin Yılmaz, bugünkü köşesinde paylaştı…

Bursa trafiği dünya gündeminde! Neden böyle oldu?

Bursa’nın Londra, Paris, New Yok, Moskova, Roma gibi dünya şehirleri arasında yer alması hep hayalimizdi. Listeye trafik sıkışıklığıyla girmek garip geldi. Her ne kadar akaryakıttaki zam yağmurunun ardından son dönemde trafik rahatlasa da, Bursalılar geçen yıl yollarda ortalama 82 saat kaybetti.

10. SIRADA İSTANBUL VAR…

50 ülkede 1.000’den fazla şehrin incelendiği rapora göre geçen yıl en çok trafik sıkışıklığı yaşanan şehirler arasında Bursa 19. sırada. 2020’deki yerimiz 453. basamaktaydı. Listenin ilk 5’inde Londra, Paris, Brüksel, Moskova, New York var. İstanbul 10, Ankara 70, İzmir 124, Adana ise 129. sırada bulunuyor.

NEDEN BÖYLE OLDU?

Yol ve Ulaşım Uzmanı Tözün Bingöl’e göre, üretim şehri Bursa’nın trafik sıkışıklığında 4 ana neden var:

1- Alternatif yollar az. 2- Göç kaynaklı hızlı nüfus artışı. 3- Pandemide toplu taşımadan kaçış. 4- Özel otomobil bağımlılığı.

Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz’ın yazısının tamamı için tıklayın…

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X