Bursa turuncuya boyanıyor

Osmangazi Belediyesi, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından başlatılan “Kadına Karşı Şiddetle Mücadele İçin 16 Günlük Aktivizm Kampanyası” çerçevesinde Bursa’yı turuncuya boyayacak.

Bursa turuncuya boyanıyor

Osmangazi Belediyesi, kadına karşı şiddeti protesto etmek için ilçenin muhtelif noktalarını turuncuya boyayarak BM’nin kampanyasına destek verecek. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Kadınlara ve Kız Çocuklarına Yönelik Şiddet Son Bulsun” sloganıyla destek verilen kampanyanın tanıtım toplantısının ardından belediye personeli ve basın mensupları ile birlikte belediye binasının duvarını turuncuya boyadı. İlçede 136 mahalle dolaşılarak bilgilendirme yapılacak. İlk ve orta öğretim okullarına ziyaretler gerçekleştirilecek. Muhtarlıklara turuncu flamalar takılacak.

Belediye Sağlık İşleri Müdürü Sevcan Yener, “Kadına karşı şiddete dikkat çekmek istiyoruz. Turuncu aktivizm programı kapsamında bütün dünyayı turuncuya boyamak istiyoruz. Turuncu obje ve nesnelerle her yerde turuncuyu kullanarak halkımızı bilinçlendirmek, kadına ve kız çocuklarına uygulanan şiddetin son bulmasını istiyoruz. Hemşehrilerimizin bu konuda desteklerini bekliyoruz” dedi.

 

Son 15 yılda kadınların haklarını savunan birçok kanunun kabul edildiğini belirten Başkan Dündar ise, “Bugün kadınlarımız çok daha iyi yerlerdeler. Kadınlarımız ekonominin, sosyal hayatın içindeler. Bugünkü etkinliği de çalışan arkadaşlarımız organize etti. Kendilerine teşekkür ediyorum. Bu çalışma sadece Osmangazi ile sınırlı kalmayacak. Bizler kadına yönelik şiddete hayır diyoruz. Bugün turuncu hareketle kadına karşı şiddete nasıl karşı çıkıyorsak, uluslararası teröre de karşı çıkıyoruz. Suriye’de yaşanan göçün engellenememesine ilgisiz kalan Birleşmiş Milletler’e de karşı çıkıyoruz. Birleşmiş Milletler dünyanın her yerindeki savaşları durdursun. Biz buradan turuncu renkle duvarları boyayarak sadece kadın hakları için değil, insan haklarına saygı ve barış istiyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Dündar ve belediye çalışanları, ellerini turuncu boyaya batırarak duvarları boyadı. Ardından kadınlar ellerinde turuncu balonları gökyüzüne bıraktı. Kadına Karşı Şiddetle Mücadele İçin 16 günlük Aktivizm programı 10 Aralık tarihine kadar devam edecek. Sosyal medyada oluşturulan hashtaglere katılarak kampanyaya destek olunabilecek.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X