Bursa Valisi Karaloğlu’ndan müze atağı

Bursa’daki müzelerdeki restorasyon ve bakım çalışmalarını yerinde inceleyen Bursa Valisi Münir Karaloğlu, müze müdürlerinden daha çok ziyaretçi için daha çok tanıtım yapmalarını istedi.

Bursa Valisi Karaloğlu’ndan müze atağı

Bursa’daki Türk İslam Eserleri Müzesi, İnebey Yazma ve Basma Eserler Kütüphanesi, Esat Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları Müzesi, Arkeoloji Müzesi ve Atatürk Müzesini gezen Bursa Valisi Münir Karaloğlu, müze müdürlerinden daha çok ziyaretçi için daha çok tanıtım yapmalarını istedi. Müzelerdeki restorasyon ve bakım çalışmalarını yerinde inceleyen Vali Karaloğlu, Türk İslam Eserleri müzesini gezmeye gelen Amerikalı turist kafilesinin fotoğraf taleplerini de geri çevirmedi. Bursa’da turizmi geliştirmeye çalıştıklarını belirten Karaloğlu, “Hem Kültür Bakanlığı’nın hem de Büyükşehir Belediyesi’nin müzeleri var. Bu müzeleri daha çok turizmin emrine nasıl verebiliriz bunun peşindeyiz. Özellikle kültür park içerisindeki Arkeoloji müzemizin Türkiye’nin çok önemli Arkeoloji müzelerinden birisi olmasına rağmen ziyaretçi sayısının son derece az olmasının sebeplerine bakıyoruz. Tarihi eserlerimizi müzelerimizde fiziken korumaktayız. Ama buradaki değerleri, nadide eserleri halkımızla buluşturamazsak kentimizdeki kültür ve turizm hareketine bir fayda sağlayamayız” dedi.

Müze yanında bulunan Antikacılar sokağı esnafı ile de görüşen Vali Karaloğlu, esnafın sorunlarını dinleyerek özel olarak ziyarete geleceğini söyledi.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X