Bursa yeni başkanını bekliyor

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin istifasının ardından, bütün kamuoyu yeni başkana kilitlenmiş durumda. Yeni başkanın belirlenmesi için süreç başlarken, izlenecek yol da belli.

Bursa yeni başkanını bekliyor

SEYİT GÜNDOĞAN 

Vali İzzetin Küçük’ün resmi yazısıyla 10 gün sonra toplanacak olan Büyükşehir Belediye Meclisi’nde AK Parti Genel Merkezi’nin belirleyeceği aday, Büyükşehir Belediyesi’nin yeni başkanı olacak. Altepe’nin istifasının ardından şu anda başkanlığa yasa gereği, Belediye Meclisi 1. Başkanvekili Atilla Ödünç vekalet ediyor. Küçük’ün meclisin toplanmasıyla ilgili resmi yazıyı bugün göndermesi bekleniyor.

“GENEL MERKEZ YÜRÜTECEK…”

AK Parti Genel Merkezi, Büyükşehir Belediye Başkan adayını belirlemek için birkaç gün için temayül yoklaması yapması bekleniyor. Belediye meclis üyeleri ve parti teşkilatının görüşü alındıktan sonra aday belirlenecek ve Vali’nin 10 gün içinde toplayacağı meclis toplantısında Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin yeni başkanı belli olacak. Parti içinde belediye başkan adayı ile ilgili herhangi bir isim dillendirilmiyor. AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman, bu süreçte plan ve koordinasyonu genel merkezin yapacağını belirterek, İl Başkanlığı olarak da gerekli desteği vereceklerini söyledi. Salman, toplumdan karşılık bulan bir ismin adaya gösterileceğinin altını çizdi.

MUHALEFET NE YAPACAK?..

CHP ve MHP gruplarının ise belediye başkan seçiminde nasıl bir yol izleyecekleri henüz netleşmezken, her iki grup da il teşkilatları ile yapacakları grup toplantısının ardından yol haritasını belirleyecekler.

CHP ve MHP’nin il başkanları ile yapacakları toplantıdan sonra aday çıkarıp çıkarmayacakları belli olacak. Aday çıkarmazlarsa bile CHP, AK Parti’nin adayına ret oyu verecek. MHP’nin ise AK Parti’nin adayına destek verip vermeme konusunda tavrı henüz net değil.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X