Bursa’da 12 ay turizm hedefi

Bursa Skal Kulübü Başkanı Varlık, kış turizminin yanı sıra, sağlık, termal, kayak ve tarih turizmini geliştirmek istediklerini söyledi.

Bursa’da 12 ay turizm hedefi
HABERİ PAYLAŞ

ASLIHAN AYDIN

Bursa Skal Kulübü Başkanı Vehbi Varlık, Bursa’da 12 ay turizmi hedeflediklerini belirterek, tüm sektör kurumlarının taşın altına ellerini koymalarını istedi.

Bursa Turizm Zirvesi ve Sergisi ile Bursa Turizm Sempozyumu’nun 18-19 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek. Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılacak zirve öncesi konuşan Vehbi Varlık, organizasyon kapsamında Bursa turizminin masaya yatırılacağını söyledi. Zirvenin Bursa SKAL koordinatörlüğünde düzenlendiğine işaret eden Varlık, “3 yılın ardından tekrar yapıyoruz. Bursa’daki Turizm duayenlerinin ve sektör yetkililerin bir arada olacağı bir ortam yaratacağız. Amacımız Bursa turizmine kongreden çıkan görüşlerle faydalı olabilmek” dedi.

İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI

Geçmiş yıllarda Bursa’da sadece kış turizminin olduğunu anlatan Varlık, “Sağlık, termal, kayak ve tarih turizmini geliştirmek istiyoruz. Tüm bu parçaları birleştirerek Bursa’da 12 ay turizmi hedefliyoruz” diye konuştu. Bu konuda Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nı (BTSO) çok önemsediklerini dile getiren Varlık, “Şu anda zirveye 3 kurum da destek veriyor. Sektörde çok dağınığız. Herkes kendi çapına kibritler çakıyor ama alev almıyor” ifadelerini kullandı. Bursa tanınmasını istediklerini dile getiren Varlık, Tüm kurumları işbirliğine davet ettiklerini vurguladı.

İKİ GECE SINIRINI AŞMAK İSTİYORUZ

Geçmiş yılların oturup müşteri beklemekle geçtiğini anlatan Vehbi Varlık, ”Şimdi tüm sektör temsilcilerinin turizme emek vermelerini ve taşın altına elini koymalarını istiyoruz. Bursa’da Belediye ve Valiliği de içine alan bir turizm platformu oluşturulabilir” diye konuştu. Bursa’ya gelen turistin ilk 9 aydaki geceleme oranının 1,77 olduğunu ifade eden Varlık, öncelikle 2 gece sınırını aşmak istediklerini anlattı.

TARİHİ YERLER GELİŞTİRİLMELİ 

BTSO Turizm Konsey Başkanı Hasan Eker, zirvede cuma günü Bursalı sektör yetkililerinin konuşacağını, şehir dışından gelenlerin ise cumartesi günü sunumlarını yapacağını ve Bursa turizmi ile ilgili fikirlerini paylaşacaklarını kaydetti. Eker, kentteki geceleme sayısının artırılması için yeme içme yatırımlarının yapılması gerektiğine dikkat çekerek, “Aktivite alanları olursa turist daha fazla Bursa’da kalır. Aynı zamanda mevcut yerlerin korunması ve geliştirilmesi gerekiyor. Örneğin Mustafakemalpaşa, İznik ve Tirilye turistik hale getirilirse, turist daha fazla zaman geçirir” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X