Bursa’da 32 haftalık bebeğe sezaryende ameliyat

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Yüksek Riskli Gebelikler Polikliniği Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Bilge Çetinkaya Demir, ultrasonografi takiplerinde tanısı konulan bir bebeğin boyun bölgesine bası yaparak solunum yolunu kapatan bir kitle tespit etti.

Bursa’da 32 haftalık bebeğe sezaryende ameliyat
HABERİ PAYLAŞ

DOĞUM SIRASINDA MÜDAHALE

Kitle nedeniyle doğum sonrasında bebeğin kendiliğinden soluk almasının mümkün olamayacağını belirleyen Demir, anne karnında 32 haftalık olan bebeğe sezaryen doğum yaptırılırken acil müdahale (Exit) prosedürünü uyguladı. Operasyon, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Anesteziyoloji ve Reanimasyon, Çocuk Cerrahisi Ana Bilim dalları ile Yenidoğan Bilim Dalı uzmanlarının iş birliği ve organizasyonu ile başarılı bir şekilde tamamlandı. BUÜ Rektörlüğü tarafından yapılan açıklamada ifadelerine yer verilen Doç. Dr. Demir, bebeği anne karnından çıkarmadan ameliyatı gerçekleştirdiklerini bildirdi.

MULTİDİSİPLİNER CERRAHİ

Bu işlemin Türkiye’de ve dünyada sayılı merkezde yapılabildiğinin altını çizen Demir, şunları kaydetti: ‘Sağlık sorunu olduğunu tespit ettiğimiz bebeğin sezaryen doğum esnasında başı ve kollarını rahimden çıkartarak, gövde rahmin içerisindeyken (doğum tamamlanmadan), göbek kordonu kesilmeden solunum yoluna tüp yerleştirilerek hava yolunun açık kalmasını sağladık. Kitlenin boğazda yaptığı bası nedeniyle bebek kendiliğinden soluk alamayacak vaziyetteydi. Bebeğin hava yolunun güvenliği önceliğimizdi. Hava yolu güvenliği sağlandıktan sonra bebek plasentadan göbek kordonu kesilerek ayrıldı ve yenidoğan bakımı başlatıldı. Bebeğimizin başarılı işlem sonrası hava yoluna bası yapan kitlesi, Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arif Gürpınar tarafından ameliyat edildi.’

Doç. Dr. Bilge Çetinkaya Demir, bebeğin bakımının Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde devam ettiğini belirtti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X