Bursa’da acı gerçek! İşte işsiz sayısı

İş olanaklarının fazla olması nedeniyle yoğun göç alan Bursa’da 104 bin kayıtlı işsiz bulunuyor. İşten çıkarma yasağının kalkmasıyla birlikte kentte işsizliğin de yeniden yükselişe geçmesi bekleniyor.

Bursa’da acı gerçek! İşte işsiz sayısı

DERYA DEMİR PINAR

Sanayi kenti Bursa’da pandeminin de etkisiyle ekonomik şartlar ağırlaşırken, İşkur verileri acı gerçeği bir kez daha ortaya koydu. Söz konusu verilere göre, kentte önceki yıla göre yüzde 20.6 düşüşle 104 bin 188 kayıtlı işsiz bulunuyor.

Önceki yıl 124 bin civarında olan işsizlik rakamındaki gerilemeye sebep olarak ise, kısa çalışma ödeneği ile ücretsiz izin aylığı desteğinin verilmesi ve işçi çıkarmanın yasaklanması gösteriliyor. Bursa’da pandemi başlangıcından beri 275 bin 39 kişi kısa çalışa ödeneğinden faydalandı.

Bu dönemde, 45 bin 32 kişi de işsizlik ödeneğine başvuru yaparken, 18 bin 234 kişi ödenek almaya hak kazandı. Aynı dönemde İşkur tarafından 22 bin 187 kişi işe yerleştirildi.

700 BİN KİŞİ SİGORTALI

Türk-İş 8. Bölge Başkanı Ruhi Biçer, açıklanan verilerin sadece İşkur’da kaydı bulunan işsizler olduğunu söyledi. Bu nedenle rakamların tam olarak gerçeği yansıtmadığını belirten Biçer, kaydı olmayan işsizlerin de sayısının küçümsenemeyecek kadar fazla olduğuna vurgu yaptı. Biçer, ‘’Bu kişiler işlerini İşkur kanalıyla aramadıkları için işsiz sayılmıyor. Ancak baktığımızda Bursa’da 700 bine yakın sigortalı var. Bunun 104 bini işsizse geride kalan sayı neyi ifade ediyor” dedi.

PEK ÇOK KİŞİ İŞSİZ KALACAK

Dönemsel çalışanların işsizlik rakamlarından muaf tutulduğunun altını çizen Biçer, bu kişilerin sadece 2-3 ay çalışıp işten ayrıldığını ve yılın geri kalan aylarında işsiz olarak kayıtlara geçmediğini dile getirdi. Bursa’daki işsizlik rakamının bir önceki yıla göre düşüş nedenini değerlendiren Ruhi Biçer, şunları kaydetti: ‘’Şu anda işçi çıkarma yasağı bulunuyor. Bu nedenle rakamlar önceki yıllara göre daha düşük. Ancak bu yasak bittiği an biliyoruz ki pek çok vatandaş işsiz kalacak. Bu rakamları düşük göstermek için hükümetin 25 yaş altı ve 50 yaş üstü için kısmi çalışma modeli gibi bir taslak üzerinde çalıştığını duyuyoruz. Ancak bu çalışma modeline hiçbir sendika sıcak bakmıyor.”

TEŞVİKLİ ÇIKIŞ KAPISI AÇILDI

Yasak nedeniyle büyük firmaların teşvikli çıkış yoluna başvurduklarına anlatan Biçer, bu modelle yasağın delindiğini ifade etti. Biçer, ‘’İşveren ve işçi karşılıklı olarak masaya oturuyor. Belli bir brüt maaş üzerinde anlaşmaya varıyorlar. İki taraf da ortak bir noktada buluşursa, işçi yazdığı dilekçe ile işten ayrılıyor. Bu yolla işçi çıktıktan sonra iş yerine herhangi bir dava açamıyor” şeklinde konuştu.

ŞARTLAR İNSANİ BOYUTTA DEĞİL

Bazı işverenlerin işçi bulmakta zorlanmaktan şikayetçi olduğuna dikkati çeken Biçer, bunun nedenini çok cüzi paralar teklif edilmesi olarak açıkladı. Ruhi Biçer, ‘’Bursa’da 80 bin civarlarında iş açığı olduğunu biliyoruz. Bu nedenle ‘iş var çalışan yok’ diyorlar. Ancak bazı yerlerin işçiye sundukları şartlar insani boyutta değil. İşçiyi aylık 300 saate asgari ücrete çalıştırmak istiyorlar. İnsanlar da doğal olarak bu durumu kabul etmiyor. Daha sonra işçi bulamıyoruz diyorlar. İnsan onuruna yakışır şartlara kimse hayır demez” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X