Bursa için acil çağrı! Halk burayı terk eder…

Marmara denizini istila eden müsilajla mücadele için Bursa’da CHP’li belediye başkanları gemiyle denize açılıp acil eylem plana çağrısı yaptı…

Bursa için acil çağrı! Halk burayı terk eder…

Hatice DAL
Marmara Denizi’nde görülen deniz salyası (müsilaj) her geçen gün etkisini arttırmaya devam ediyor. CHP İl Başkanlığı, müsilajın yarattığı tehlikeyi gözler önüne sermek adına denize açılarak basın toplantısı düzenledi.

Mudanya’dan tekneyle açılan CHP’li heyette CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Gemlik Belediye Başkanı Uğur Sertaslan,Millet İttifakı Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustara Bozbey, ilçe başkanları ve meclis üyeleri yer aldı. Deniz salyasının oluşturduğu tahribatı yerinde inceleyen CHP’li heyet, yetkililere seslenerek acil önlem çağrısında bulundu.

MARMARA CAN ÇEKİŞİYOR
Marmara Deniz’inin can çekiştiğini belirten İl Başkanı İsmet Karaca, “Deniz salyası 2007-2008 yıllarında gündemimize girdi. Artık sahillerimizi işgal etmiş durumda. En önemli nedenlerden biri evsel ve endüstriyel atıkların yeterince arıtılmadan denize bırakılması” dedi. Denizcilik Bakanlığı’nın olmayışının sorunlara neden olduğunu ve ilgili bakanlıkların sorumluluktan kaçındığını da kaydeden İsmet Karaca, “Yetkililerin derhal harekete geçmesi gerekiyor. Marmara denizi öldü, ceset çürüyor. İlgili Bakanlar ise ölü taklidi yapıyor. Marmara Denizi’ne kıyısı olan CHP Belediyeleri can havliyle çalışıyor. Ama adres ilk önce Bursa Büyükşehir Belediyesi” şeklinde konuştu.

BURSA’YI TERK EDERLER
Hükümete ve yerel yönetimlere büyük görevler düştüğünü de dile getiren Mustafa Bozbey de, “Sanayiyi bu bölgeye endekslerseniz, atıkları bu denize verirseniz bu denizin ölümünü adım adım sağlamış olursunuz. Marmara Denizi’ni kurtaralım. Aksi takdirde ölüme terk ettiğimiz Marmara’da kimse ne denize girebilecek ne de buradan çıkacak balığı yiyecek. Hem hükümete hem de belediyelere çok önemli görevler düşüyor. Artık dur dememiz gerekiyor. Yoksa, Bursa’da yaşayanlar bu güzelim kenti terk etmek zorunda kalacaklar” açıklamalarında bulundu.

KARADENİZ DE EGE DE ETKİLENİR
Marmara Denizi’nin zarar gördüğü takdirde Karadeniz ve Ege denizlerinin de bundan büyük zarar alacağını hatırlatan Uğur Sertaslan, “Herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirisin. Müsilajın ilk görüldüğü yer 1700’lerde Adriyerik Körfezi’dir. Orada zamanında çözümü alındığı için tehlike yaratmıyor. Bu zamana kadar açıklama yapmayan bakanlıkların artık harekete geçme vaktidir” ifadelerini kullandı. Sanayi tesislerinin artıma çalışmalarının hızlandırılması gerekliliğine vurgu yapan Turgay Erdem, Şimdiden önlem alınmadığı takdirde ileride büyük felaketler yaşınabileceğini söyledi.

 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X