Bursa’da baykuş ve şahin avcıların hedefi oldu

Bursa’nın İnegöl ilçesinde avcılar tarafından vurularak yaralanan iki baykuş ve bir şahin, Belediye Sahipsiz Hayvanlar Bakım ve Tedavi Merkezi’nde tedavi altına alındı.

Bursa’da baykuş ve şahin avcıların hedefi oldu

Son zamanlarda merkeze avcılar tarafından vurularak yaralanan şahin, kartal, leylek, baykuş ve balıkçıl türü kuşların gelmeye başladığını belirten İnegöl Belediye Veteriner Hekimi Mesut Karıman, “Bunlar avcılar tarafından vurularak yaralanıyor. Maalesef avcılar son zamanlarda normal avlayacakları hayvanlar yerine vahşi hayvanları vurmaya başladı. Bugünlerde bu durum arttı. Buraya gelen hayvanları ilk tedavilerinin ardından Bursa Hayvanat Bahçesi’ne teslim ediyoruz. Avcıların daha hassas olmalarını istiyoruz. Bu tür avlanması yasak olan atmacagiller ve doğangiller familyasındaki bütün türler için 7 bin 500 lira para cezası veriliyor. Av bir spor değildir. Lütfen ihtiyacınız kadarını avlayın” dedi.

Yaralı iki baykuş ve bir şahini tedavilerinin ardından Bursa Hayvanat Bahçesi’ne teslim ettiklerini söyleyen Karıman, “Bu hayvanları yaralı olarak bulan vatandaşlarımız bize getirdi. Hayvanlarının vücutlarında saçma izleri var. Baykuşun üzerinde saçmalar var, kanadı kırık. Şahinin ise bacağı kırık. Bacağı alçıya alındı. Ama dün teslim ettiklerimizin ise tabiata bırakılma şansları yoktu, kanatları tamamen kırıktı. O yüzden onlar hayvanat bahçesinde bakıma alındılar” şeklinde konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X