Bursa’da BESAŞ ekmeğe yapılan zam ulaşıma da yansır mı?

Olay Gazetesi Yazarı İhsan Aydın, Bursa’da BESAŞ’ın ekmek çeşitlerine yapılan zamma gelen tepkileri köşesine taşıdı…

Bursa’da BESAŞ ekmeğe yapılan zam ulaşıma da yansır mı?

Aydın, yazısında şu ifadeleri kullandı:

Merkezi hükümete bağlı kurumların tepeden tırnağa her şeye olağanüstü zamlar yaptığı bir dönemde BESAŞ ekmeğinin bundan muaf tutulması beklenemezdi.

Fakat, CHP’li Bursa Büyükşehir Belediyesi göreve başlar başlamaz caddeüstü otoparkları ücretsiz hale getirip, su fiyatlarında indirime gittiği halde, seçim öncesi söylemlerin aksine BESAŞ ekmeğine yaptığı ortalama yüzde 80’lik artışla bize göre kantarın topuzunu kaçırdı.

BESAŞ ekmeğine uzunca süredir zam yapılmamış olması, bu denli bir artışa gerekçe gösterilemez.

BESAŞ’ın yeni yönetimi kolaycılığa seçmiş, kendisine eski yönetimce bırakılan 4 aylık un stoğunu da göz ardı ederek, ekmeğe fahiş bir zam kararı almıştır.

Bunu Bursalıların kabul etmesi beklenmemeli.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in, ‘gülümseyen Bursa’ vaatleriyle de örtüşmeyen zammın geri alınmasında yarar görüyoruz.

Çünkü; bu ekmeği Bursa’da ağırlıklı olarak dar ve sabit gelirli hemşerimiz tercih ediyor. Otoparkları ücretsiz yapmak insan yaşamı için çok elzem bir ihtiyaç değildir. Ancak, ekmek temel besin maddesidir. 400 gramlık BESAŞ ekmeğinin 7,5 liradan 12,5 liraya çıkarılmasında hesap hatası yapılmıştır.

‘Tek kârının halk sağlığı’ olduğunu duyurmuş bir belediye şirketinin buradan kazanç beklemesi de düşünülemez.

Başına, tecrübeli mali müşavir bir yöneticinin atandığı BESAŞ’ın bu denli yüksek zam oranıyla Başkan Bozbey’i de seçmen ve halk karşısında zora soktuğunu düşünüyoruz.

Kaldı ki, BESAŞ’ı kentteki fırıncılara karşı bir dengeleme kuruluşu olarak hayata geçiren isim de CHP’li eski belediye başkanlarından merhum Mustafa Eroğlu’dur.

BESAŞ ekmeğine yapılan fahiş zammı iktidar partisi mensupları, AK Partililer de sosyal medya hesaplarından eleştirmeye başlamışlar.

Sosyal medyadaki eleştirilere CHP’liler de tepkilerini göstermişler. İktidar partisi milletvekilleri, belediye başkanları, ilçe başkanlarından ekmek zamlarına verdikleri tepkiyi, hükümet kuruluşlarının yaptığı ürün zamlarında da göstermelerini istemişler.

Etkiye tepki.

Haksız da değiller.

BESAŞ’ın yeni yönetimi zam kararından geri dönüş yapar mı bilmiyoruz ama bu konu Bursa’da çok konuşulmaya başlandı.

Başkan’ın her yerde önüne çıkacak görünüyor.

Bugün UKOME alt komisyonda da ulaşım zammı ele alınacak. Buraya da tıpkı ekmekte olduğu gibi ortalama yüzde 80 civarı bir zam öngörülüyorsa, Bursalılar seçim öncesi vaatlerle fena kandırılmışlar demektir.

Bursa’da suya yapılan indirim diğer hizmetlere gelen zamlarla devede kulak kalacak gibi.

Olay Gazetesi Yazarı İhsan Aydın’ın yazısının tamamı için tıklayın…

HABERİ PAYLAŞ
6 adet yorum var

6 adet yorum var

  1. Heykeldeki bedava otopark çirkinliğini kaldırın hiç bir mega kentin merkezinde böyle rezillik yok sayın başkan ve bürokratlar buna bir son verin trafik zıvanadan çıktı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X