Bursa`da Bulgaristan seçimi heyecanı

Bulgaristan`da pazar günü yapılacak erken seçimde, Bursa`da oy kullanacak binlerce Bulgaristan göçmeni çifte vatandaşın yaşadığı mahallelerde seçim hareketliliği yaşanıyor.

Bursa`da Bulgaristan seçimi heyecanı
Türkiye’de yaşayan Bulgaristan vatandaşları, Bulgaristan’da 5 Ekim Pazar günü yapılacak erken seçimde oy kullanacak.
 
Bursa’da da oy kullanacak binlerce Bulgaristan göçmeni çifte vatandaşın yaşadığı mahallelerde seçim hareketliliği yaşanıyor.
 
Göçmenlerin ağırlıklı yaşadığı mahallelere giden parti temsilcileri, ev ev dolaşıp broşür dağıtarak seçim çalışması yapıyor.
 
Mahallelerdeki duvarlara Türkçe ve Bulgarca afişler asan partililer, kahvehane, kafe ve çay bahçelerinde toplantı yaparak, seçmenlerden oy istiyor. Çifti vatandaşlar Bursa’da belirlenen okullarda kurulacak 41 sandıkta oy kullanacak.
 
Mahallelerde seçim çalışması yürüten Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Marmara Bölge Sorumlusu Günaydın İzmirli, seçimlerde Bursa’da 70-80 bin Bulgaristan göçmeni çifte vatandaşın oy kullanma hakkı bulunduğunu söyledi.
 
KAPI KAPI GEZİYORUZ…
 
Seçimlerde 40 bine yakın oy kullanılacağını tahmin ettiklerini anlatan İzmirli, ‘Bursa’da seçim heyecanı yaşanıyor. Çifte vatandaşlarımızın daha fazla duyarlı olmaları için kahvehane kahvehane geziyoruz. Vatandaşları, ‘Gelin, demokratik hakkımızı kullanalım ve vekilimizi seçelim’ diyerek sokaklarda seçimlere davet ediyoruz. Kapı kapı geziyoruz’ şeklinde konuştu.
 
Geçen seçimlerde Bursa’da az sayıda sandık kurulduğunu ve yaşanan sıkışıklık nedeniyle bazı vatandaşların oy kullanmadan gittiğini anlatan İzmirli, şöyle konuştu:
 
‘Geçen seçimlerde Bursa’da 24 sandığımız vardı. Geçen seçimlerde çifte vatandaşların yaşamadığı bölgelerde daha fazla sandık vardı. O nedenle oy potansiyeli çok düşük oldu. İnsanları taşımakta zorlandık. Sandık sayısı da az olunca millet sıkışa sıkışa oyunu kullanmaya çalıştı. Belirli bir yerden sonra insanların sabrı taştı, kimisi oy kullanmadan gitti ve bu bizi üzdü. Bu seçimlerde 41 sandığımız oldu. Önceki seçimlerin neredeyse iki katı. Bu seçimlerde sandıkları ağırlıklı olarak çifte vatandaşların yaşadıkları mahallelerde açmaya çalıştık. Herkes duyarlı olsun ve sandığa gelsin. Bizim için değil kendisi için gelsin. Çifte vatandaşlarımız duyarlı olurlarsa inşallah bu sene çifte bayram yaparız.’

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X