Bursa’da dönüşen bu ürünler yüzde 50 daha ucuz!

Olay Gazetesi Yazarı İhsan Aydın, Bursa atıkların geri dönüşümle ne şekilde ekonomiye katkı sunduğunu bugünkü köşesinde paylaştı…

Bursa’da dönüşen bu ürünler yüzde 50 daha ucuz!

Aydın, yazısında şu ifadeleri kullandı:

Onu Bursa İl Dernekleri Federasyonu BİLDEF ve Bursa Niğdeliler Derneği başkanlığından tanıyoruz.

Mustafa Dursun şehrimizde uzunca süredir geri dönüşümle uğraşan bir iş insanı.

Yanında onlarca insan çalıştırıyor.

Sosyal medyadan dolaşırken dikkatimiz çekti ve kendisini arayıp bilgi aldık.

Nilüfer’deki Kayapa Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyete geçirdikleri geri dönüşüm fabrikasıyla Bursa’nın plastik atıklarını ekonomiye geri kazandırıyorlar.

Bunların başında içinde toprak, su ve hava için en tehlikelilerden olan plastik atıklar geliyor.

Dursun, toplanan deterjan maddesi kaplarını Kayapa’da 25 milyon liralık yatırımla hayata geçirdikleri fabrikada yıkayıp işledikten sonra elde edilen mamülün damla sulama sistemlerinde kullanıldığını hatırlatıyor.

Günlük 40, aylık bin ton dolayında atık işleme kapasitesine sahip fabrikada elde edilen mamülle çiftçilerin damla sulama sistemlerinin yüzde 50 daha ucuza mal edildiğini hatırlatıyor.

Plastik toplayıcıların toptancılara teslim ettikleri geri dönüşüm ürünlerini kendilerinin satın aldıklarını hatırlatan Dursun, bu konuda belediyelerle çalışmaya da hazır olduklarını, onların topladığı atıkları da işleyebileceklerini belirtiyor.

Fabrikada halen 40 işçinin çalıştığını da kaydeden Dursun, elektrik ve su gibi gider kalemlerindeki artışın kendilerini de etkilediğini sözlerine ekliyor.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X