Bursa’da ekmeğin boyutu da fiyatı da değişmeyecek

Ekmeğin 200 gramdan başlayarak 10 gram ve katları olarak üretilebilmesi için çalışma yapıldı. Bu, ‘Gizli fiyat artışı mı yapılıyor’ tartışmalarına neden oldu. Ancak sektör yetkilileri noktayı koydu. Ekmeğe zam yok. Bursa’da 250 gramın altında üretim de pl

Bursa’da ekmeğin boyutu da fiyatı da değişmeyecek
HABERİ PAYLAŞ

AYŞEGÜL GÜRAL AKTÜRK

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, dün Federasyon Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ekmekle ilgili hazırladığı yönetmeliğe ilişkin açıklamalarda bulundu. Ekmeğin 2002 yılından 2008’e kadar 200 gram olarak, 2008’de 300 gramdan başlayarak 50’şer gram ve katları olarak üretildiğini anımsatan Balcı, tüketiciden gelen küçük ekmek talebi doğrultusunda 2012’den sonra 250 gram ve 50 gram katları olarak ekmek üretiminin yapıldığını söyledi. Balcı, günlük 90 milyon 900 bin adet ekmek üretildiğine işaret ederek, yapılan çalışmalarla günlük ekmek israfının 6 milyondan 4 milyon 900 bin adede kadar düşürüldüğünü bildirdi.

GRAM AYARI İSRAFI DÜŞÜRECEK

Özellikle büyükşehirlerde tüketicilerden 200 gramlık ekmek talebi geldiğini vurgulayan Balcı, ”Yeni düzenlemede ekmeğin 200 gramdan başlayarak 10 gram ve katları olarak üretilebilmesi için çalışma yapılmıştır. 10 gram ve katları olarak yapılmasına sebep; ekmekte bir fiyat değişikliğine gidilmesi durumunda, 400 gram ekmeği 350 grama düşürmek zorunda kalmayarak enflasyon oranında gerekirse 20-30 gram aşağı çekerek uygulamanın daha sağlıklı olacağı göz önünde bulundurulmuştur” diye konuştu. Söz konusu düzenlemenin ekmek israfının önlenmesine de katkı sağlayacağına işaret eden Balcı, ilgili kurumların da çalışmalarıyla ekmek israfını yüzde 30 düşürmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

HAZİRAN 2018’E KADAR GARANTİ

Halil İbrahim Balcı, vatandaşların özellikle büyükşehirlerde 200 gram ve 400 gram arasında değişen ekmek alabileceğini belirterek, şunları kaydetti: ”Kesinlikle gizli bir zam söz konusu değildir yani 200 gram ekmek üreten bir işletmenin gizli zam yapması söz konusu değildir. Ekmeğin fiyatına bakacağımız zaman kilogram fiyatını baz alırız yani bugün ekmek 200 gram da olsa kilogram fiyatının 5 liranın üzerine çıkması söz konusu değildir. Bugün 250 gram ekmek 1,25 liradan satılıyorsa 200 gram ekmek yapacak esnaf bunu 1 liradan satacaktır. Bugün itibarıyla 2018’in 6’ıncı ayına kadar kilogramı 5 liranın üzerinde ekmek fiyatı düşünülmemektedir.”

BURSA’DA 250 GRAMI 1,25 TL

Bursa Fırıncılar Odası Başkanı Adnan Yılmaz da, yakın zamanda ekmeğe zam yapmanın gündemlerinde olmadığının altını çizdi. Bursa için değişen bir durum olmayacağını ifade eden Yılmaz, 2014 yılından 3 yıl sonra ilk kez bu yılın şubat ayında ekmeğin fiyatını artırdıklarını hatırlattı. Üç yıllık bir gecikmeden sonra Bursa’da ekmeğin fiyatının 1 liradan 1,25 liraya çıktığını vurgulayan Yılmaz şu bilgileri verdi: ”Dolayısıyla Bursa olarak biz 200 gramı falan uygulayacak değiliz. Şuanda fiyat değiştirecek de değiliz. Bursa’yı ilgilendiren bir durum yok. Zaten 200 gram ekmek üretmek zorunlu değil. Eskiden en alt seviye 250 gramdı. Bunun altında ekmek üretilemiyordu. Tarım Bakanlığı israfı önlemek için yönetmeliği değiştirdi. Alt taban 200 grama inmiş oldu. Herkes 200 gram ekmek yapacak diye bir şey yok. Bursa’da 250 gram ekmek 1,25 liradan devam edecek. Yakın zamanda bir zam düşünmüyoruz. Gündemimizde böyle bir durum yok. Önce 2018’e bir girilsin sonrasında ekonomik şartlar neyi gösterir ona bakılır. Bursa’da günde 2 milyon 200 bin civarında ekmek tüketiliyor.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X