Bursa’da hava hareketliliği başlıyor

Üretimine başlanan 60 yeni vagon ve 12 yeni tramvayla raylı sistem araç filosunu yineleyen, yeni alınan 24 otobüsle 26 olan otobüs yaş ortalamasını sıfırlayan Büyükşehir Belediyesi, hava ulaşım filosuna da yeni alınan Cessna 206 tipi uçakla güç kattı.

Bursa’da hava hareketliliği başlıyor

Burulaş Havacılık bünyesindeki 2 adet deniz uçağının ardından Amerikan alınan 6 kişilik uçakla, her türlü deniz, sahil ve çevre kirliliği denetimleri, özel fotoğraflama ve hava taksi hizmeti verilecek. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Yenişehir Havaalanı’nda ilk uçuşuna katıldığı uçakla, Bursa’da havacılığı ulaşması gereken noktalara çıkarmayı amaçladıklarını söyledi. 

Bursa’yı her alanda ulaşılabilir bir kent haline getirmek havacıyla raylı sistem, kara, hava ve deniz ulaşımı yatırımlarını aralıksız sürdüren Büyükşehir Belediyesi, diğer taraftan da araç filosuna her gün yenilerini ekliyor. Raylı sistem ağına 60 yeni vagon ve 12 tramvay eklenmesi için yapılan ihalenin ardından, gezi ve kültürel etkinlikler için kullanılan 26 yaş ortalamasındaki otobüsler yerine son model 26 adet otobüs alan Büyükşehir Belediyesi, hava ulaşımında kullanılmak üzere son model bir uçağı da filosuna dahil etti. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Burulaş bünyesindeki 2 adet deniz uçağının ardından hava ulaşım ağına dahil olan Cessna 206 tipi 6 kişilik özel uçağı Yenişehir Havaalanı’nda inceledi. Kaptan pilot Oben Oğultarhan nezaretinde yapılan deneme uçuşuna da katılan Başkan Altepe’ye, Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik ile Burulaş Genel Müdürü Levent Fidansoy da eşlik etti.

HAVADA HAREKETLİLİK BAŞLIYOR

Başkan Altepe, sadece şehir içinde değil şehirlerarası anlamda da Bursa’nın ulaşılabilir bir kent olması hedefiyle yoğun çaba harcadıklarını söyledi. Bursa’nın hava ulaşımında hak ettiği noktalara çıkarılması için başta özel firmalar olmak her kurum ve kuruluşa önemli görevler düştüğünü hatırlatan Başkan Altepe, “Havacılığın yaygınlaştırılması, toplumun tüm kesimlerine sevdirilmesi için Burulaş bünyesindeki çalışmalarımız devam ediyoruz. Bu doğrultuda elimizdeki taşıt filosunu da güçlendiriyoruz. Yenişehir ve Yunuseli havaalanlarının canlanması, sivil kuruluşların havacılığa özendirilmesi önemli bir hedefimiz. Havacılık, Bursa için geç kalınmış bir alan. Oysa gökyüzü bomboş. Her türlü seyahat için bizi bekliyor. Aldığımız bu yeni uçakla gerek deniz ve sahil kirliliği gerekse çevre kirliliğine yönelik her türlü hava denetimi yapılabilecek. Bunun yanında hava taksi olarak ulaşım hizmeti verecek. Bundan sonra da alacağımız yeni uçaklarla hava ulaşımını olması gereken seviyeye çıkaracağız” dedi.

Amerika’dan alınan ve Kanada, İzlanda ve Avrupa üzerinden uçarak Bursa’ya getirilen son model Cessna 206 tipi uçak, sahip olduğu oksijen destek sistemi sayesinde 22 fit yüksekliğe kadar çıkabiliyor. VİP konfigürasyonundaki uçak her türlü hava koşulunda uçuş yapabildiği gibi 4 – 4,5 saat havada kalabiliyor.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X