Bursa’da ikinci AMATEM açılıyor

Bursa Kamu Hastaneler Birliği, bağımlılara yönelik tedavileri acil eylem planı kapsamına aldı. Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Görükle’de bulunan Dörtçelik Akıl ve Ruh Merkezi’ne AMATEM birimi açılıyor.

Bursa’da ikinci AMATEM açılıyor

Sağlık Bakanlığı Bağımlılık Koordinatörü aynı zamanda Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Doç. Dr. Rabia Bilici, Bursa Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Rüstem Aşkın Dörtçelik Akıl ve Ruh Merkezinde incelemelerde bulundu. 

İncelemelerin ardından uyuşturucu ile mücadele ve yurt dışındaki uygulamalar hakkında sunum gerçekleştiren Doç. Dr. Bilici, bağımlılıkta ayaktan ve yatarak tedavi olunsa da herkes için uygun olan tek bir tedavi şekli olmadığını belirterek, tüm kuruluşların birlikte çalışması gerektiğini ve etkili bir tedavi kişinin sadece madde kullanımıyla ilgili değil medikal, sosyal, mesleki ve yasal problemleri kapsayan bir tedavi olması gerektiğini söyledi.

Son yıllarda bağımlılık alanındaki devlet politikaları anlamında çok ciddi gelişmeler olduğunu ifade eden Bursa Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Prof. Dr. Rüstem Aşkın ise “Bağımlılık bir hastalık. Tedavi için mutlaka destek alınması gerekiyor. Kısa süre içerisinde yeni açılacak 18 yatak kapasiteli AMATEM’de hem yatarak hem de ayaktan tedavi hizmeti verilecek” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X