Bursa’da incir üreticisi dertli

Bursa’da sezon başında kilosu 100 liraya kadar çıkan siyah incirin şu anki fiyatı üreticiyi tatmin etmiyor. Geçen yıla göre yüzde 60 arası rekolte kaybı olan incirde son zamanda yükselmesi beklenen fiyatlar 35 lirada sabitlendi.

Bursa’da incir üreticisi dertli

Bursa’da siyah incir hasadının artık sonlarına doğru geliniyor.

Sezona 80 liradan başlayan ve 100 liraya kadar çıkan ’kraliçe inciri’ şu anda 35 lira ile yılın en düşük rakamında seyrediyor.

Kurak, yanık ve döküm gibi sebeplerden dolayı Bursa karasında bu sene yaklaşık yüzde 60 gibi rekolte kaybı yaşanıyor.

Sezona yüksek fiyatlarla giren incir, sezonun sonlarına doğru 35 lira ile bu yılın en düşük fiyatında. Bu sene aşırı bir bolluk yaşanmamasına rağmen son zamanda fiyatların bu kadar düşük olması üreticiyi kara kara düşündürüyor.

Masrafların artmasından dolayı üreticiler firmaların zam yapmasını bekliyor.

[Fotoğraf: İHA]
İncir fiyatlarında kıpırdama beklediklerini ifade eden üreticiler, “Bu sene geçen yılki tonaj yok. İncirde birkaç gün yoğunluk oldu ve fiyatlar düştü. Artık sürgünlerde incir kalmadı. Bu fiyatlar şu anda bizi kurtarmıyor. Fiyatların artık yukarıya doğru tırmanmasını bekliyoruz” dedi.

Yaklaşık bir haftadır fiyatların 35 lira bandında seyrettiğini ifade eden üreticiler, “Geçtiğimiz yıla göre yaklaşık yüzde 60 bandında rekolte kaybı var. Geçtiğimiz yıllarda yaşanan yoğunluk bu sene yaşanmadı. Sezon başında fiyatlar 100 liraya kadar çıktı ve herkes memnundu. Ama şu anda 35 lira sezonun en düşük rakamı bu fiyatlar kimseyi tatmin etmiyor. Bu kuraklık, döküm ve yanık sebebiyle rekolte geçtiğimiz yıllara göre çok düşük. Artı bir de üzerine masraflar her geçen gün artıyor” diye konuştu.

İç piyasada ise incir, 20, reçellik ise 7-8 lira bandına alıcı buluyor.

[Fotoğraf: İHA]

HABERİ PAYLAŞ
1 adet yorum var

Bir adet yorum var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X