Bursa’da karbonmonoksit uyarısı

İl Sağlık Müdürü Özcan Akan, vatandaşları Türkiye’de her yıl onlarca kişinin ölümüne sebep olan karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı uyardı.

Bursa’da karbonmonoksit uyarısı

Akan, yazılı açıklamasında, karbonmonoksidin fark edilmesi zor olan bir gaz olduğuna dikkat çekerek, renginin ve kokusunun bulunmadığını belirtti.

Karbonmonoksit gazının yüksek düzeyde alınması birkaç dakika içinde ölüme neden olduğunu vurgulayan Akan, “İnsanlar zehirlendiğinin farkına bile varmadan bir daha uyanamayacakları bir uykuya dalmaktadır.” değerlendirmesinde bulundu.

Akan, lodoslu havalarda kesinlikle soba yakılmaması gerektiğinin altını çizerek, şunları kaydetti:

“Soba tutuşturulurken yakıtın üstten yanması sağlanmalıdır. Böylece soba içinde ortaya çıkan zehirli gazlar yanarak sobayı terk ederler. Ayrıca vatandaşlarımız sobayı aşırı doldurmamalıdır. Çünkü aşırı doldurulan sobanın duman yolu daralır ve soba içinde düzensiz ısı dağılımı olacağından baca çekişi zayıflar. Sobalı odada kesinlikle yatılmamalıdır. Ancak zorunlu hallerde sobanın söndüğünden emin olunarak sobalı odada yatılabilir. Vatandaşlarımız soba kurarken fazla dirsek kullanımından kaçınmalıdır. Zorunlu olmadıkça dirsek kullanmamaları gerekir.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X