Bursa’da kentsel dönüşüm! Büyükşehir devreye aldı…

Olay Gazetesi Yazarı İhsan Aydın, Bursa’da başlayacak olan kentsel dönüşümle ilgili yeni model önerisini bugünkü köşesine taşıdı…

Bursa’da kentsel dönüşüm! Büyükşehir devreye aldı…

Aydın, yazısında şu ifadeleri kullandı:

Göçle nüfusu şişen kentlerimizin eski yapı stoğunu modern konutlara dönüştürmek kolay ve kısa vadede yapılacak bir iş değil.

Bunu göreve gelen her belediye başkanı yapmak ister ama zor bir hedef olduğunu da bilir.

Nüfusu milyonlarla anılan kentlerimizin çoğunda bu sorun maalesef çözülemiyor. Şehrin bir yanında yeni yapılmış lüks konutlar diğer yanında gecekondu tarzı kaçak yapılar Türk şehirlerinde hep alışık olduğumuz görüntüler.

İmar planlarıyla da bu işin çözülemediğini biliyoruz. Çünkü yurttaş ruhsatsız yaptığı konutunda son derece mutlu ve dönüşüme girmeye kalktığında ise oturduğu ev ve arsasına bir daire bile verilmeyeceğini bildiği için uzlaşmaya da yanaşmıyor. Şehirlerimizin çöküntü bölgesi olarak geçen semtleri bu yüzden belediyeler eliyle kentsel dönüşüme sokulamıyor.

Bu işe devlet güvencesi gerekiyor.

Bursa‘da bu modelin Büyükşehir Belediyesi tarafından devreye alındığını görüyoruz.

Şehrin iki noktasında başlayacak dönüşüme Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘nın el atması vatandaş için büyük bir güvence olacaktır. Bu nedenle dönüşüm kısa vadede gerçekleşecektir. Benzer şekilde kentin diğer çöküntü bölgelerinde bu model devam ettirilmeli.

Devleti yanında hisseden hemşerilerimiz dönüşüme de yanaşacaklardır.

21 Mayıs’ta Bursa‘ya gelecek olan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum‘undan Bursa‘da dönüşüm bekleyen diğer semtler için de müjdeler bekliyoruz.

Osmanlı‘ya ilk başkentlik yapmış, Cumhuriyet döneminde de ülkemizin ihracaatında lokomotiflik görevi üstlenmiş Bursa‘nın yapı stoğunun iyileştirilmesinde devlet elini taşın altına sokmalı. Bursa‘nın vitrindeki iki semtinde bu işin başlıyor olmasını önemsiyoruz.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş‘ın uzun süren çabalarının meyve verir hale gelmesi de Bursa için önemli bir gelişme.

İnşallah her şey planlandığı gibi yürür ve bu iki semtteki başarı diğer bölgelerin dönüşümünü de hızlandırır.

Bursa‘nın yükseklerden bakıldığında gri, çirkin beton yapı stoğunun modern konut adalarına dönüşmesi, insanının da kendine yakışır konutlara taşınması daha fazla geciktirlimemeli.

Hazır, Ankara bu işe yanaşmışken devamı için de baskı oluşturulmalı.

Olay Gazetesi Yazarı İhsan Aydın’ın yazısının tamamı için tıklayın…

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X