Bursa’da kentsel dönüşüm hız kazandı

Kentsel dönüşümün hızlanması amacıyla Bursa Büyükşehir Belediye meclisinin aldığı kararla hayata geçirilen 0,50 emsal artışı uygulamasından yararlanan Nazar Sitesi C Blokta da dönüşüm, eski binanın yıkımıyla başladı.

Bursa’da kentsel dönüşüm hız kazandı

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, emsal artışı uygulamasından yararlanmak isteyen site sayısının 160’ı bulduğunu belirterek, “Riskli binalarımızı deprem yıkmadan, kendi ellerimizle yıkıyoruz. Binaların altında kalıp, ‘kaderimiz buymuş’ demek yerine bir an önce harekete geçmeliyiz” dedi. 

Birinci derece deprem bölgesinde olan Bursa’da yıpranan yapı stoğunun ortadan kaldırılması amacıyla ortalama her iş günü bir bina yıkıp, bu alanlara yollar, spor alanları ve sosyal donatı alanları kazandıran Büyükşehir Belediyesi, kentsel dönüşüm noktasında aldığı kararların meyvesini de toplamaya devam ediyor. Özellikle depreme karşı dayanıksız olan sitelerin hızlı bir şekilde dönüşümünü sağlamak amacıyla 0.50 emsal artışı uygulaması başlatan Büyükşehir Belediyesi, böylelikle kent genelindeki dönüşümü de tetiklemiş oldu. Bu uygulamadan yararlanmak için başvuran 160’ın üzerinde sitenin dosyası Büyükşehir’den geçerken, Nilüfer ilçesindeki Nazar Sitesi C Blokta da dönüşüm yıkımla başlamış oldu. Halen 5 katlı ve 21 daireden oluşan blok, 8,5 kat ve 32 daire olarak yenilenecek. Otopark sorunu yer altında çözülecek ve belediye terk edilen 700 metrekarelik alan yeşil alan olacak.

“Deprem yıkmadan kendimiz yıkıyoruz”

Nazar Sitesi C Blokun kentsel dönüşüm kapsamında yıkım törenine katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 1999 depreminin ardından mevcut yapı stoğunun yeni sisteme göre mutlaka gözden geçirilmesi gerektiğini belirterek, depreme karşı riskli binaların da acilen yenilenmesi gerektiğini hatırlattı. Her an gelebilecek bir depreme karşı vatandaşların güvenilir konutlarda oturabilmesi için gerekli her adımı attıklarını dile getiren Başkan Altepe, “Kentsel dönüşüm için vatandaşlarımızdan gelen tüm projeleri titizlikle inceliyoruz. Kriterlere uygun olanları da onaylıyoruz. Şuana kadar 160’ın üzerinde kentsel dönüşüm dosyasına onay verdik. Böylelikle binlerce riskli daire yıkılıyor, yerine sağlam, güvenli, sosyal donatı alanları olan yüksek yaşam kalitesine sahip daireler yapılıyor. 1999 depreminden sonra güvenlik katsayıları yüzde 60 artırıldı. Yani o tarihte önce yapılan binalar ruhsatlı bile olsa güvenli değil. Binaların altında kalıp, ‘kaderimiz buymuş’ demek yerine bir an önce harekete geçmeliyiz. Bu konuda acil hareket etmeliyiz. Bu konuda zaman kaybettiren yöneticiler, hesabını veremez. Çünkü insan hayatından değerli başka bir şey yok” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X