Bursa’da kiraz ağaçları çiçek açtı

Bursa’da son bir haftada mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklar, kiraz ağaçlarının zamansız çiçek açmasına sebep oldu.

Bursa’da kiraz ağaçları çiçek açtı

Bursa’da özellikle rengi ve iriliğiyle meşhur Napolyon kirazının bolca yetiştiği Kestel ilçesindeki köylerde son bir haftadır mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcak havalar, Ekim ayının son haftasında kiraz ağaçlarına çiçek açtırdı. Duruma anlam veremeyen Narlı Mahallesi’ndeki çiftçiler, 20-25 derecede seyreden sıcaklar nedeniyle tedirgin olduklarını söylediler.

Bu zamana kadar böyle bir olay ile karşılaşmadıklarını söyleyen üreticiler, Ekim ayında yaz havasında seyreden hava sıcaklıklarının kiraz ağaçlarının dengesini bozduğunu belirttiler.

​Sabah tarlaya geldiklerinde gördükleri manzaraya inanamadıklarını ifade eden köylüler, bu mevsimde çiçek açan kiraz ağaçlarının önümüzdeki günlerde havaların soğumasıyla birlikte çiçeklerini dökmesinden endişe ettiklerini dile getirdiler.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X