Bursa’da korkutan kentsel dönüşüm açıklaması!

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Engin Er, “1855 depremini oluşturan Bursa’daki en önemli fay bu. Ovada kentsel dönüşüm yapılıyor fakat hiç bu faydan bahseden yok. Bu faya çok dikkat edip mikro bölgeleme çalışması yapılması gerekiyor” dedi.

Bursa’da korkutan kentsel dönüşüm açıklaması!

Birinci derece deprem kuşağında yer alan Bursa’da, korkutan bir gelişme yaşandı. Ankara Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen ortak çalışmada, diri fay hatları incelendi.

Çalışma kapsamında Kayapa’dan Yenişehir arasında 25 noktada sismik ölçüm alındı. Ölçümler sonucunda daha önce aktif fay hattı haritalarında yer almayan 95 kilometre uzunluğunda, 7,3 büyüklüğünde deprem üretme potansiyeline sahip aktif bir fayın olduğu tespit edildi. Kayapa Deresi’nden Bursa-batı havzasına uzanan fay, şehir merkezine Timsah Arena ile Şehir Hastanesi arasından geçerek ulaşıyor.

7.3 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM…

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Engin Er, yeni keşfedilen fay hattının 2012 yılında açıklanan aktif fay hattı haritalarında yer almadığını açıkladı. “Bu alüvyonun altında kalan bir fay. Ancak böyle detaylı bir çalışmayla belli olabilirdi” diyen Er, alüvyon zeminin depremin etkisini büyüttüğünü söyledi.

Er, “Bursa Ovası’nda 700 metreye varan bir alüvyonal zemin var. Şuna benziyor; bir bardağa su alın. Bardağı masaya koyun. Bardak durduğu halde su nasıl sallanmaya devam ediyorsa alüvyon zeminlerde de böyle oluyor. İzmir’de ve 6 Şubat’ta bunu gördük. 6 Şubat depremi Maraş’ta oldu, en çok hasar Hatay’da var. 200 kilometre mesafe var ama en çok hasarın olduğu yer zeminle bağlantılı. Alüvyon zeminlerin depremi büyütme özelliği var” diye konuştu.

Fay hattının 7,3’e kadar deprem üretme potansiyeli olduğunu söyleyen Er, “1855 depremini oluşturan Bursa’daki en önemli fay bu. Ovada kentsel dönüşüm yapılıyor fakat hiç bu faydan bahseden yok. Bu faya çok dikkat edip mikro bölgeleme çalışması yapılması gerekiyor. Gerekli çalışmalar yapılmadan kentsel dönüşüm yapılırsa, dönüşüm fay hatlarının üzerinde gerçekleşmiş olur” ifadelerini kullandı.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X