Bursa’da koronavirüs ölümleri gizleniyor mu ?

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs nedeniyle Türkiye’de 7 bine yakın insan yaşamını yitirdi. Bursa’da hayatını kaybedenlerin sayısı ile ilgili açıklama yapılmazken İYİ Parti Büyükşehir Belediye Grup Sözücü Mehmet Temirtaş’ın, e-devlet üzerinden edindiği bilgilere göre pandemi sürecindeki 6 ayda Bursa’daki ölüm oranları yüzde 12 oranında arttı.

Bursa’da koronavirüs ölümleri gizleniyor mu ?
HABERİ PAYLAŞ

DERYA DEMİR PINAR

Normal şartlarda Bursa’da ölüm oranlarında her yıl yüzde 2’lik bir artış beklenirken, yaşanan bu ciddi sıçrama akıllarda soru işareti bıraktı. Temirtaş’ın derlediği istatistiklere göre; 2019 Mart ayında 1387, bu yıl martta 1536 kişinin hayatını kaybederken, yüzde 10’luk bir artış dikkat çekiyor. Nisan ayında ise geçen yılın Nisan ayına göre yüzde 9, mayısta yüzde 6 ve haziranda yüzde 10’luk bir yükseliş var.

1517 VEFAT…

İncelemelere göre temmuz ayında 1517 kişi yaşamını yitirdi. Geçen yıl temmuzda ise bu rakam 1169’du. Yani önceki yıla göre ölenlerin sayısı yüzde 30 oranında arttı. Ağustos ayında ise önceki yıla göre yüzde 11’lik yükselme meydana geldi. Tüm veriler dikkate alındığında, Bursa’da yalnızca 6 aylık dönemde önceki yıla göre ölümler ortalama yüzde 12.5 oranında arttı.

8 GÜNDE YÜZDE 19 ARTIŞ…

İncelediği istatiklere göre eylül ayının ilk 8 gününde de bir artış olduğunu dile getiren Temirtaş, “2019 yılının eylül ayında ilk 8 günde 328, 2020 yılının aynı ay ve aynı gün sayısında ise 388 kişi vefat etmiş. Yani günde 7.5 vatandaşımız hayatını kaybetmiş. Önceki yılla kıyasladığımızda yüzde 19’luk bir artış söz konusu. Türkiye’de ölüm vakalarının 20 civarında açıklandığı günlerde Bursa’da vefat sayılarındaki artış geçen yıla göre günde 6-7 kişi iken son iki ayda bu rakam 16 kişiye çıktı. Bursa’daki vefatların artışı normal ölüm olarak gösterilemez. Koronavirüs kaynaklı ölümler gizleniyor. Yetkililer bir an önce virüs kaynaklı gerçek vefat sayılarını halkımızla paylaşmalı, vatandaşlar da tedbirlere daha sıkı uymak zorunda olduğunun farkına varmalıdır” diye konuştu.

Karaca: Vefat sayısı neden gizleniyor?

CHP İl Başkanı İsmet Karaca da, Covid-19 salgını süresince Bursa’da kaç kişinin hayatını kaybettiğine ilişkin resmi açıklama yapılmamasının nedenini sordu. Valilik ve İl Sağlık Müdürlüğü’nün bu konuda kamuoyunu aydınlatmasını talep eden Karaca, yazılı açıklamasında hazırladıkları istatistiklere de yer verdi. Bu bilgilerin kamuoyu tarafından bilinmesinin, hem salgınla etkin mücadele hem de insanların tedbir almaya teşvik etme anlamında yararlı olacağının altını çizen Karaca, “Son dönemdeki vefatlarda çoklu organ yetmezliği, zatüre, bulaşıcı hastalıklar gibi tanımlar yapılıyor. Öyle ki, kalp krizinden vefatlarda bile Covid-19’dan ölüm raporu yazıldığı iddiaları var” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X