Bursa’da o yasaklar için flaş başvuru!

Bursa Barosu, alkollü içki ve marketlerde bazı ürünlerin satışını yasaklayan kararların iptali için yargıya başvurdu…

Bursa’da o yasaklar için flaş başvuru!

Bursa Barosu, Covid-19 pandemisi nedeniyle 29 Nisan-19 Mayıs 2021 tarihleri arasında uygulanan karantina koşullarında alkollü içki ve marketlerde elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim, hırdavat, züccaciye ürünlerinin satışını İçişleri Bakanlığı genelgesi doğrultusunda yasaklayan Bursa İl Hıfzıssıhha Kurulu kararının iptali istemiyle dava açtı.

Bursa Barosu adına Sayman Av. Aslı Evke Yetkin tarafından İdare Mahkemesi’nde açılan davanın dilekçesinde, dava konusu kararların, hukuk devletine, yaşama hakkına, çalışma hürriyetine, özel hayatın gizliliğine saygı hakkına ve eşitlik ilkesine aykırı olduğu, bu kararın öncelikle yürütülmesinin durdurulmasına, ardından da iptaline karar verilmesi gerektiği belirtildi.

Dava konusu işlemle, kişilerin “dışarıdaki hayat”a ilişkin tercihlerine açık ve hukuksuz bir müdahalenin söz konusu olduğu belirtilen dilekçede, özel hayatın ihlali kapsamında suç işlendiği ve açıkça hukuk devletinin yok sayıldığı ifade edildi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X