Bursa’da şarkılar 100 yıllık radyolardan çıkıyor

Bursa’da bir alışveriş merkezinde açılan nostaljik radyo sergisi göz kamaştırıyor. Antika radyo, gramofon, televizyon ve plak gibi nadide parçalar, meraklılarını mazide yolculuğa çıkarıyor.

Bursa’da şarkılar 100 yıllık radyolardan çıkıyor

Ahmet Ali Şağım’ın Kent Meydanı AVM’de açıtığı radyo sergisi, nostalji tutkunlarının akınına uğruyor. Şağım’ın 30 yılda Türkiye’nin dört bir yanından toplayarak onardığı antika cihazlar, yeniden kullanılabilir halleriyle sergiye gelenleri büyülüyor. Nostalji severleri zaman tünelinde yolculuk yapmaya davet eden sergide 300’ü radyo, 50’si gramofon, 50’si televizyon ve 3 bine yakın plak olmak üzere, geçmiş zamanların evlerinde revaçta olan pek çok antika yer alıyor.

Dünyayı evlerimize taşıyan radyoların artık nostalji olduğunu söyleyen Ahmet Ali Şağım, “Radyo kültürü bitmiş durumda ama biz bu kültürü yaşatmaya çalışıyoruz. Mesleğe 30 yıl önce başladım. Emekli olduktan sonrada biriktirme işine daha çok ağırlık verdim. Sergide eski radyo, gramofon, eski plaklar ve bunun yanında birçok ürün bulunuyor. İnsanlar gelip sergiyi ziyaret edip nostalji gördükleri zaman oldukça şaşırıyorlar. Buraya gelen herkes kendinden bir şeyler buluyor. İnsanların farklı duyguları yaşadıklarını görüyorum. Bu nostaljik ürünleri Türkiye’nin dört bir yanından gezerek topladım. Yeri geldi insanlar bana getirdi yeri geldi hurdacılardan aldım. El emeğimle göz nurumla belli tamiratlarla bu hallerine getirdim. Sergimde en eski radyo 1938 yılına ait. Tabii bu bildiklerimiz arasından. İmalat tarihini bilmediğimiz ve daha da eski olduğunu düşündüğümüz radyolarımız da var. İsteyenler kendi radyolarını da getirip sergileyebilir. Ayrıca getirdiklerini değiştirebilir ve satabilirler de. Tamamı satılık olmakla birlikte, satışa çıkardığım eserlerin fiyatlar 200 ile bin lira arası değişiyor” dedi.

Sergi üç hafta boyunca Kent Meydanı Alışveriş Merkezi’nde ziyaret edilebilecek.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X