Bursa’da soğan tarlada kaldı üretici bedava dağıttı

Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, ilçede yüzlerce dönüm alanda soğanın para etmediğinden dolayı tarlada kaldığını söyledi.

Bursa’da soğan tarlada kaldı üretici bedava dağıttı
HABERİ PAYLAŞ

İlçede 3 bin dönümden fazla soğan ekimi olduğunu ifade eden Aktaş, ‘’Soğan satılamayınca üreticiler bedava dağıtmaya karar verdi. Üretici arkadaşlarımız vatandaşlara ‘gelin kışlık ihtiyaçlarınızı alın’ diyor. Konunun en kötü tarafı ise üreticinin yaptığı masrafı nasıl karşılayacağı? Koronavirüs sürecinde ‘ekilmedik tarım arazisi kalmasın’ denildikten sonra ekim yapan bu çiftçimiz o kadar masraf edip bu ürünü yetiştirdi. Ama bugün soğanını satamaz hale geldi” dedi.

ÇİFTÇİ BATIYOR

Ziraat odası olarak bu duruma üzüldüklerini kaydeden Aktaş, soğanın pazarlarda 1 ila 1,5 lira arasında satıldığını hatırlattı. Sadi Aktaş, ‘’Çiftçinin ürettiği soğan bu gün tarlada kaldı almıyorlar. İcarı, işçiliği, tohumu, mazotu, gübresi eklenince 1 dönüm soğanın maliyeti üreticiye 2 bin liraya mal olurken, bu rakam ithal tohum ekilirse 2 bin 500 liraya çıkıyor. Biz üretmek için mücadele ederken birileri buna duyarsız kalamaz. Bu soğan pahalı olduğu zaman yurtdışından ithal getiriliyorsa, bugün tarlada kalmaması lazım. Çiftçiye yardım edilmezse bu çiftçi batıyor” diye konuştu. Yenişehir’de ücretli olarak işçilik yapanlar da tarlalardan soğanları ücretsiz olarak kilolarca toplayıp kışlık ihtiyaçlarını temin etti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X